Ösvényen a hucul – Avagy egy kiváló fajta lehetőségei a tenyésztésben, pályán és terepen
Állattenyésztés - 2024.03.28
Készséges, biztonságos, szívós, szerény igényű, nyugodt idegrendszerű, kitartó. Mások szerint viszont makacs, öntörvényű és nehezen kezelhető. Van, aki szerint túl hajtós, és van, aki szerint túl pörgős. Sokan önfejűnek tartják, mások épp az együttműködő készsége miatt szeretik. Egyesek szerint gyerekeknek nem való, míg a tenyésztésben épp gyerekbarát tulajdonságai miatt került ismét előtérbe. Vannak, akik úgy gondolják, csak egy bizonyos munkára alkalmas, míg mások állítják, minden szakágban megállja a helyét. Bárki bármit is mondjon vagy gondoljon, egy biztos: noha kicsit „savanyú”, azért a miénk. Egyre népszerűbb őshonos fajtánk: a HUCUL.
Talán nincs is még egy ilyen megosztó fajta, amely ennyire szélsőséges véleményeket váltana ki a lovastársadalomban. A nekem ilyet soha! felkiáltástól a tűzön-vízen csak vele gondolatáig a skála minden eleme megtalálható, ha a véleményeket kérdezzük. Valami azonban mégis lehet abban, hogy egy kiváló lóról beszélünk, mert az utóbbi időben egyre többen keresik, olyannyira, hogy ha felbukkan a „piacon” egy-egy tisztavérű egyed, szinte azonnal gazdára talál. Sőt, a legtöbb hucult meg sem hirdetik, eladják anélkül. De mi is az a hucul, miért tűnt el egy időben csaknem a színről, és miért lett olyan népszerű napjainkra?
Feltétlen munkakészség
Az egyedek törzskönyvezését a génmegőrzési feladat szem előtt tartásával a Póni- és Kislótenyésztők Országos Egyesülete végzi. A fajta múltjáról, jelenéről és jövőjéről, a hucul előnyeiről és a tenyésztési irányokról mindenekelőtt az egyesület két vezetőjét, dr. Németh Zoltánt és dr. Posta Jánost kérdeztük.
- A hucul lovat a feltétlen munkakészség jellemzi. E tekintetben ma is párját ritkítja. Eredendően inkább málhás állat, és a katonaság is málhás lóként tenyésztette, hasznosította, kedvelte, mint biztos léptű hegyi lovat. Kitűnő hobbiló, fogatban és nyereg alatt egyaránt értékes szolgálatot tesz, a jól belovagolt hucul lovak határozott lovaglási élményt adnak lovasaiknak – sorolják a szakemberek, akik állítják, a hucul rendszertelen használat mellett sem túlságosan kocsis/lovasigényes. – Napjainkban már 500 egyed fölötti törzskönyvi nyilvántartásban lévő kancaállományról és közel 50 egyedet számláló ménparkról beszélhetünk. Ez a lóállomány 150 főt meghaladó tenyésztői bázis kezén van, ami jól mutatja, hogy a nagyobb ménesek mellett számottevő lólétszám van egy-két kancás állományokban is. Ennek a tenyésztői bázisnak a segítése (például párosítási tervek készítésekor) is az egyesület feladatai közé tartozik.
Huculösvény: útvesztő
A váratlanul jött inger hatására a huculnak változatlan iramban kell vinnie a fiatal gyereket a hátán.
A géntartalékok megőrzésének feladata az, hogy a fajta tulajdonságai, genetikai sokfélesége ne vagy a lehető legkisebb mértékben változzon. Ennek feltétele az olyan használat, ami az eredeti tulajdonságokra (génszerkezetre) szelektál. Ezek közé sorolható elsődlegesen a könnyű kezelhetőség, az állóképesség, igénytelenség és a feltétlen munkakészség. A lépésbiztonság a hucul egyik értéke, és ez a tulajdonság ad ma is különlegességet a fajtának. A könnyű kezelhetőség a fajta legfontosabb értékmérő tulajdonságainak egyike. A jelenben olyan használati módot kell bevezetni a fajta értékmérő tulajdonsága biztonságos fennmaradása érdekében, ami gyerekekkel, fiatalokkal végeztethető, egyúttal vonzó a gyerekeknek, élményt nyújt és sikereket ad. A hirtelen fellépő környezeti ingerekre való közömbösség szintén rendkívül fontos tulajdonság – a váratlanul jött inger hatására a huculnak változatlan iramban kell vinnie a fiatal gyereket a hátán.
Tökéletes kezdőló
Ezeket a jellemzőket jól egyesíti magában a lengyel kezdeményezéssel, de Magyarországon kifejlesztett sajátságos használati forma, amit ma huculösvénynek nevezünk, és közel két évtizedes múltra tekint vissza. A több helyszínen, évente rendszeresen megrendezett Huculösvény Baráti Találkozókon (Gyűrűs, Szigetcsép, Tahitótfalu, Tűzkövesbörc) a fajta eredeti értékmérőit modellező akadályokon keresztül vezetik végig a szervezők a hucul lovat és lovasát. Korábban rendszeresen eredményesen szerepeltek az egyesületi tagok tenyészállataikkal (elsősorban tenyészkancákkal) az Aggteleken, illetve a lengyelországi Gladyszowban megrendezett találkozókon is.
Azokat a kancákat tartjuk meg, amelyek alkalmasak gyerekeknek, mert a legfontosabb célunk, hogy a hucul kezdő lovas iskolalóként működjön.
- A hucul készséges, egyszerű, megbízható: tökéletes kezdőló – sorolja Varga-Kovács Emese, az egyik legnagyobb hazai tenyészet kiváló szakembere, aki a gyűrűsi ménesen belül a lovasoktató bázist alapította. Gyűrűsön 1999 óta tenyészti a magyar fajtákat, köztük a hucult Vörös József tulajdonos, jelenleg 200 hektáron. Itt tanítja a gyerekeket a legkisebbektől a legnagyobbakig a lovaglás alapjaira és annál sokkal többre, a lovak szeretetére is Varga-Kovács Emese. – Jelenleg 300 fölötti a létszám a ménesben, ebből mintegy 40 az anyakanca. A tenyészkancákat használjuk az oktatásban, általában 20-25 kancával dolgozunk. Azokat a kancákat tartjuk meg, amelyek alkalmasak gyerekeknek, mert a legfontosabb célunk, hogy a hucul kezdő lovas iskolalóként működjön. Ezért is képviseljük a román vérvonalat, ezek a lovak nyugodtabbak, az „ijesztőbb” feladatokat jobban bírják, míg például a lengyel vonal inkább a sportos irányba ment el a tenyésztésben. Bár lovaink román ősökre vezethetők vissza, amelyek nagyon beváltak, a többség ma már saját tenyésztés. Ami érdekes, hogy egyre több hucult adunk el a haflingik őshazájának számító Ausztriába – az osztrákok is egyre inkább keresik a hucult.
Huculösvény: zárható kapu
2024-ben már a hetedik saját huculösvényt rendezzük meg Gyűrűsön – folytatja Emese. - A kovid miatt egy évet kihagytunk, de ezen kívül folyamatosan szervezzük ezt az eseményt, egyre több programmal. Körülbelül 30-40 ló vesz részt ezeken, 100 fölötti startszámmal a 2 nap alatt. Tavaly már nemzetközinek számított a versenyünk, a Visegrádi Kupa egyik fordulója volt a miénk. Idén úgy tervezzük, hogy az egyik nap nemzetközi lesz, a másik pedig a hazai bajnokság fordulója. Több pályán is lehet indulni, a kezdő zárt, egyszerűbb, sikerélményt biztosít mindenkinek. A hosszú pálya haladó lovasoknak szól, itt a lovak és a lovasok tudását mérjük össze, épített és természetes akadályokkal, mint a meredek emelkedő, lejtő, vízen átlovaglás stb. A versenyeken felnőttek is indulnak. A hobbi lovas társadalomnak ez egy remek pálya, jó közeg, és már maga a pályalovaglás is élmény. És hogy hol lehet gyakorolni? A lényeg, hogy a ló lovagolt legyen, terepre járjon, az épített akadályok jó része pedig egyszerűen kivitelezhető szinte bárhol, ahol a fantázia működik. Persze az alföldieknek nehezebb felkészíteni a lovat egy ilyen 7 kilométeres versenyre, de gyakorolni el lehet jönni bármikor. A lovagolhatóság, átengedőség pedig az otthoni munkán múlik.
Barátságos családtag
– Az első hucul lovunkat 18 éve vettük – emlékszik vissza a kezdetekre a másik nagy hazai tenyészet két képviselője. A Bakonyi Tűzköves Hucul Ménes tulajdonosai, Nagy Tibor és Nagy Tiborné Várkonyi Éva korábban is őshonos állatokkal foglalkozott, ahogyan fogalmaznak: alapvetően mindig is az értékmegőrzés mozgatta a gazdálkodásukat. – Így esett a huculra is a választásunk – magyarázzák. – Jelenleg körülbelül 200 hucul él nálunk. A huculban megláttuk a genetikai lehetőséget, a földrajzi környezethez való hozzátartozását, ahhoz való jó alkalmazkodását, a munkakészségét, az ősi genetikából eredő ellenálló-képességét, a méretéből és alkatából adódó előnyöket és lehetőségeket. Az első féléves csikót a Mikulás hozta az akkor 3 hónapos kislányunknak. Első lóként teljesen megfelelt az elvárásainknak, beváltotta a fajtával kapcsolatos reményeinket. Amikortól kezdve meg tudott ülni a fenekén a kicsi lány, már feltettük a csikó hátára és sétáltattuk rajta. Később, amikor belovagoltuk, végig barátságos kis családtag maradt, a lányunk rajta tanulta ki a „mesterséget”.
Fontosnak tartjuk a genetikai sokféleség megőrzését, ezért igyekszünk minél több kancacsaládot, ménvonalat használni a tenyésztésben
Az állományunk alapjait részben Magyarország méneseiből, részben a környékbeli országokból gyűjtöttük össze származásuk és küllemi tulajdonságaik figyelembevételével. Ahogyan más, általunk tenyésztett fajoknál, itt is fontosnak tartjuk a genetikai sokféleség megőrzését, ezért igyekszünk minél több kancacsaládot, ménvonalat használni a tenyésztésben. A ménesben a csikókkal születésüktől fogva barátkozunk, minden harmadik életévét betöltött lovat belovagolunk, így a küllemi szempontok mellett a használati tulajdonságokat is figyelembe tudjuk venni a tenyésztésben. Mivel a hucul egyik legfontosabb tulajdonsága a lépésbiztonsága, jó terepjáró képessége, terepen való magabiztossága, ezért nagyon alkalmas terepi munkára, hobbilónak. Ezen tulajdonságoknak nagyon jó mérője a huculösvény, amely alkalmas a ló lépésbiztonságának, munkakészségének, bátorságának a megállapítására természetes és mesterséges akadályokon. Már a lovak belovaglásánál használjuk a huculösvény akadályokat és nagyon fontosnak tartjuk minél hamarabb terepen folytatni a fiatal lovakkal megkezdett munkát. Néhány éve a nálunk felállított akadálypályán és a minket körülvevő bakonyi tájban huculösvény baráti találkozót szervezünk, ahol elsősorban saját lovaink, illetve a tőlünk elszármazott lovak indulnak.
A hucul
A hucul lófajta Bukovina, Galícia és Magyarország határterületén élő hucul nép kezén formálódott primitív lófajta. A nevét az eredetileg használó népcsoport nevéről kapta. Lovuk egyedülálló, akkoriban máshol nem fordult elő. A 19. század elején még nem fajta, sokkal inkább típus, ami a „Huculland”-on előforduló minden olyan apró hegyi lovat takart, amit a természetes helyi körülmények, a felnevelés, a tartás szokatlan viszonyaihoz, a mindennapi kemény használathoz, a szerény takarmányozáshoz alkalmazkodás alakított ki. A fajtát egyértelműen a használat és nem a tenyésztési irány alakította. A hegyi környezetben végzett folytonos munka, az állandó szabadtartás, a nagyon is szerény takarmányozás roppant igénytelen, hihetetlen ellenálló típust alakított ki. A II. világháború után elindult fajtamentés dr. Anghy Csabának, a Fővárosi Állat- és Növénykert akkori főigazgatójának köszönhető. Az 1980-as évek közepétől az eredeti környezetét megközelítő helyre, az aggteleki karsztra került a fajta, majd hazai széleskörű megismertetésével a tenyésztői bázisa egyre gyarapodott.
Huculösvény: cakk palló
A huculösvény
A huculösvény egy olyan összetett teljesítménypróba (készségvizsga), amelyet változatos terepfelszínen, 2000-től 16 000 méter távolságig, tizenhat számozott természetes vagy mesterséges akadállyal kell megépíteni. Az akadályok közötti legrövidebb távolság 30 méter. Az időjárás, a terep- és a talajviszonyoktól, a lovasok korától függően 140–220 m/min iramban kell lovagolni a pályát. Valamennyi szakaszon kijelölt összes kötelező áthaladási helyen, kapun, akadályon, beleértve azok elemeit és/vagy opcióit, alternatíváit, egymás utáni sorrendben kötelező áthaladni. A versenyben adható maximális pontszám 80 pont, akadályonként 2–8 pont között változhat az akadály nehézsége, elhelyezkedése és az időjárási viszonyoktól függően, a tizenhat akadály szabályos megtételéért járó maximum 80 pont megtartása mellett.
Huculösvény: meredek emelkedő
A lovak készségvizsgájának tekinthető, szórakoztató lovastalálkozón kizárólag a harmadik életévüket betöltött, fajtatiszta hucul lovakkal indulhatnak a gyerekek tizenkét éves korig (nincs terepszakasz, csak pálya, a tizenkét akadályból álló pályán nincs ugrás, a kapun nincs retesz, a magasított palló 20 cm-nél nem lehet magasabban). Az ifjúsági lovasok (13–18 éves korig) tizenhat akadályból álló pályán terepakadályokat is teljesíthetnek. Az egyre nagyobb igénnyel jelentkező felnőtt korú lovasoknak tizenhat akadályból álló terepen kell a lovakat lovagolniuk. A huculösvény találkozókból kiindulva, a 2023-as évben Magyarország, Szlovákia és Lengyelország huculösvény találkozókon rendszeresen szereplő lovasainak részvételével elindult egy próbálkozás újra nemzetközivé és egyben összevethetővé tenni ezt a kipróbálási módot. Mindhárom országban egy-egy rendezvényt bonyolítottak le, melyeken a hazai résztvevők aktívan és sikeresen vettek részt. Az első tapasztalatok alapján van igény erre az új sorozatra. A már meglévő baráti találkozók mellett remélhetőleg az itt elért eredmények szélesebb körben is megmutatják a fajta értékmérő tulajdonságait, használhatóságát a különböző életkorú és képzettségű lovasok számára egyaránt.
Úgy tűnik, ebben a génmegőrző tevékenységet elősegítő használati módban megtalálta a fajta önmagát. A huculösvény a legtöbb „eredeti” tulajdonságra szelektál, akadályai kitűnően ébren tartják a speciális teljesítményért felelős géneket, génkombinációkat.
Címkék: lótenyésztés, hucul
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Gyümölcsöző innovációk
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Kukoricazsizsik irtása házilag
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Repülőgépről vagy helikopterről is végezhető a napraforgó ...
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Öröklési szabályok változásai
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...