Stop a sertéspestisnek!
Állattenyésztés - 2023.06.05
Magyarország is tagja az afrikai sertéspestis megállítása érdekében indított európai kampánynak.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority – EFSA) 2023-ban is európai szintű kampánnyal támogatja az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelmet. Az immár negyedik éve tartó #StopASF (#StopAfricanSwineFever), vagyis „Állítsuk meg az afrikai sertéspestist” nevet viselő kampány célja az, hogy tizennyolc európai országban, köztük Magyarországon is felhívja a gazdák, vadászok és az állatorvosok figyelmét erre a rendkívül fertőző betegségre.
Mindemellett arra is ösztönözi őket, hogy tegyenek lépéseket azért, hogy a betegség ne terjedjen, vagyis észleljék, előzzék meg, jelentsék a sertések és vaddisznók ASP gyanús eseteit.
„Az elmúlt évtizedben az afrikai sertéspestis drámai hatással volt az európai sertéstenyésztési ágazatra, a helyi és regionális gazdaságokra pedig a mai napig csapást mér. Bár a legfrissebb adatok biztató jeleket mutatnak arra vonatkozóan, hogy a vírus terjedésének megállítására tett erőfeszítések hatásosak, az európai kép korántsem mindenhol pozitív, és továbbra is ébernek kell maradnunk. A gazdáknak, vadászoknak és állatorvosoknak különösen fontos szerepük van a gyanús esetek jelentésében”
– mondta Bernhard Url, az EFSA ügyvezető igazgatója. Az EFSA frissen közzétett új jelentése szerint 2022-ben az ASP-megjelenések száma a sertés- és vaddisznóállományokban jelentősen csökkent az előző évhez képest olyan országokban, mint Románia, Lengyelország és Bulgária.
Az ASP azonban újra megjelent Görögországban és Csehországban, és továbbra is terjed az EU-val szomszédos országokban, például Szerbiában és Moldovában. Észak-Macedóniában 2022-ben jelentették be először.
A magyarországi ASP-helyzetről a következő oldalon olvashatnak naprakész tájékoztatást az érintettek és az érdeklődők:
(Forrás: Nébih / Fotó: Marion Streiff/Pixabay)
Címkék: afrikai sertéspestis, asp, magyarország, kampány, európa, disznó, vaddisznóMegjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...