TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 74.375,77 Ft (tonna)
Napraforgómag: 165.901,37 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.763,58 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.244,54 Ft (tonna)
Repcemag: 179.997,45 Ft (tonna)
Full-fat szója: 201.651,77 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 601 Ft
Benzin ára: 590 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 400,23000
USD: 366,08000
CHF: 425,43000
GBP: 478,61000
Hirdetés
Így kelt életre honfoglaló őseink lova, a kunfakó

Így kelt életre honfoglaló őseink lova, a kunfakó

Állattenyésztés - 2023.05.12

Eördögh András tenyésztőnek és dr. Hecker Walter hippológusnak köszönhetően az utóbbi években testet öltött ló a kun tájegységről, valamint jellemző színéről kapta a kunfakó nevet.

Eördögh András – állattartóként és utazóként – szeretett volna egy olyan lovat magának, mely kitartó, szívós, eleven, de mégis könnyen kezelhető, alkalmas hosszú utak megtételére felmálházva is, valamint a marhák terelésére.

Mindemellett legyen igénytelen, érje be a legelővel ridegtartásban, és ne kelljen abrakolni az erőpróbáló hosszú utak során sem. A „Lovas Nemzet” című könyvben találkozott először a számára megfelelő ló – vagyis honfoglaló őseink lovának – leírásával, Hankó Béla szavaival.

S az idea megszületett, az idézet lett munkájának az alapja. A tettek következtek: tenyésztő- és utazótársával, Hárskúti Lászlóval együtt felkereste dr. Hecker Waltert, akinek tetszett az ötlet és látott benne fantáziát, így felvállalta a tenyésztés elméleti irányítását. A munkát Pataki Balázs és Bodó Imre is segíti, a Nyugat-Magyarországi Egyetem képviseletében pedig Pongrácz László támogatja a projektet.



Ezt követően megalakult az Ősi Lófajtákat Tenyésztők Egyesülete, Eördögh András elnökségével.  A munka eredménye egy közepes marmagasságú, 130–145 cm magas ló lett, a kunfakó.

A fajta kiinduló állományának apai oldala kizárólag egy kiváló alkatú, átütő örökítő anyagú lengyel konyik mén volt. Ezzel a ménnel fedeztették a tiszta lengyel konyik, valamint lengyel konyik vérségű, arab telivér, shagya-arab, hucul vérségű, és kistestű a magyar félvér csoportba sorolható, az egyesület által törzskönyvezett kancákat.

Ebből a kiinduló alapanyagból válogatták ki a valódi fakó színű, alkat és vérmérséklet alapján alkalmasnak tűnő egyedeket, amelyek közül a végleges tenyészállományt csak a valódi alkalmasságukat az alapos, hosszabb időn át tartó, tartós teljesítményvizsgálat során bizonyító, a használat során is a legjobbnak bizonyult egyedek adhatták.



Címkék: kunfakó, , honfoglaló, magyar, utazás, szarvasmarha, terelés, nemesítés
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A minőséget szolgálják az Infrák: gabonaelemző készülékek ...

Napjainkban, amikor a minőség egyre inkább létkérdés; a termelőknek, kereskedőknek, feldolgozó üzemeknek elemi ...