Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Agrárgazdaság - 2018.12.27
A fórummal a cél a környezet- és egészségkárosodás megfékezése Egy az egészség – „ONE HEALTH” – címmel rendezték meg november 29-én a Magyar Tudomány Napja program részeként a Humánorvosok, Állatorvosok, Növényorvosok II. Országos Fórumát a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében.
A rendezvényen elhangzott: huszonhat évvel a három szakmai kamara (illetve elődszervezetei) első hasonló témájú országos fóruma után a három tudományág képviselői újra szeretnék felhívni mind a társadalom, mind a döntéshozók figyelmét az egyre aggasztóbb mértéket öltő környezeti és egészségkárosodásokra, a folyamat visszafordításának, megfékezésének szükségszerűségére. A szervezők a konferenciát a három szakterület nézőpontjából tudományosan alátámasztott figyelemfelhívásként határozták meg.
Dr. Tarcali Gábor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke a rendezvény sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a konferencián részt vevő három szakterület kiemelten felelős az egészségünkért, az egészséges környezetünkért és az élelmiszer-biztonságért, mindezeken keresztül pedig a következő generációkért. A jelenleg elénk táruló szomorú jövő elkerülése érdekében elengedhetetlenül szükséges mindazok figyelmének felhívását a problémákra, akik tehetnek a változásért.
Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke fontosnak tartja felhívni a figyelmet arra, hogy a humánorvosok feladata a környezeti károk okozta emberi betegségek gyógyítása mellett rámutatni az ember helytelen életmódjából eredő betegségekre, illetve a politikai döntéshozók befolyásolása annak érdekében, hogy a betegek gyógyítása mellett a betegség megelőzéséhez szükséges emberi magatartásra tanítást is kellő súllyal támogassák. Nagyon fontosnak tartja az óvodában megkezdeni az emberekben a tudatos gondolkodás kialakítását, a felelőssé tételt, mivel a veszélyeztetettség foka felmérhetetlen. Úgy gondolja, a mai hedonista ember nem képes elfogadni azt, hogy olyan dolgokba kellene invesztálnia, amiknek az eredménye csak 20-25 év múlva lenne mérhető.
Dr. Németh Tamás, az MTA agrártudományi osztályának elnöke is a prevenció fontosságát emelte ki. Hozzátette, hogy mindhárom területen, amely a rendezvényen képviselteti magát, lehetőség van a prevencióra, de csak akkor beszélhetünk működő prevencióról, ha az komolyan átgondolt, szakmai tapasztalatokon alapul. Megjegyezte, hogy változást csak az hozhat, ha fiatalkorban épül be a társadalom tagjainak gondolkodásába a környezet- és egészségtudatosság.
Dr. Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke is a három hivatásrend felelősségéről beszélt. Szerinte e három hivatás vállán nyugszik a magyar társadalom jóléte és jólléte nemcsak most, hanem az elkövetkező generációk esetében is. Óriási szerepe van a környezettudatos életnek. A kamara elnöke megjegyezte, az utóbbi évtizedek eredménye, hogy a közérdeklődés és a politikai döntéshozók gondolkodásának előterébe került a téma, de még mindig nem kellő mértékben. Felhívta a figyelmet ezen túl az élelmiszer-hamisítás és az élelmiszer-terrorizmus veszélyére is.
Dr. Palkovics László, a Szent István Egyetem rektora és az MTA Növényvédelmi bizottságának elnöke is osztotta kollégái véleményét a tudományterületek együttműködésének fontosságáról, majd a klímaváltozás hatására megjelenő új kórokozókról és kártevőkről beszélt, amelyek nemcsak ökológiai problémákhoz vezetnek, hanem súlyos gazdasági problémákat is okozhatnak. A fórumon részt vevő szakmai szervezetek közösen kiadtak egy 11 elvből álló nyilatkozatot, amelynek alapján együtt kívánnak működni. Ezek az elvek összhangban vannak a 2017-es riói Környezet és Fejlődés Világkonferencia állásfoglalásaival.
Dr. Tarcali Gábor a harmadik elvet emelte ki, amely szerint rövid távon az egészség- és környezetvédelem drága, de hosszú távon ez az egyedül gazdaságos.
Szerző: AgrárUnió
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!