Nem változik az állati melléktermékek kezelése és átadása
Agrárgazdaság - 2023.07.01
Mint arra a Nébih felhívta az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet folytatók figyelmét, esetükben július 1-jét követően is a megszokott módon zajlik az állati melléktermékek kezelése, átadása.
A MOL-MOHU által elnyert koncesszió hatálya ugyanis a keletkező állati melléktermékekre nem terjed ki. Mint ismert, 2023. július 1-jétől 35 évig a MOL-MOHU felel a magyarországi települési hulladék gyűjtéséért és kezeléséért.
Az új szabályozás azonban nem érinti a nagylétszámú állattartó telepek, a vágóhidak, az élelmiszer-előállítók, valamint a kereskedelmi és vendéglátóipari egységek esetében az állati melléktermékek – azaz a nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű anyagok – kezelését, az ugyanis nem része a koncessziónak.
Az érintett élelmiszerlánc-szereplőknek a továbbiakban is a hatóság által engedélyezett szállítók és üzemeltetők részére kell átadniuk a keletkező mellékterméket.
Az egyes üzemeltetők (pl. vendéglátóipari egységek) az erre kiadott engedély alapján továbbra is átadhatják a 2. vagy 3. kategóriájú állati mellékterméket (pl. élelmiszerhulladékot) az állatkerti állatok vagy a kedvtelésből tartott állatok (pl. engedélyezett kutyamenhely) részére.
Az állati eredetű melléktermékek nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű anyagok. Ezek egyaránt kockázatot jelenthetnek az emberi és az állati egészségre, amennyiben azokat nem kezelik vagy használják fel biztonságos módon.
Az állati melléktermékek közé tartoznak – többek között – az alábbiak:
- Az emberi fogyasztásra levágott állatok minden olyan része, amely nem ehető vagy nem élelmiszerként kerül forgalomba, például: bőr, csontok, szarv, paták, vér, zsír és belsőségek.
- Állattartó gazdaságban elhullott állatok és kedvtelésből tartott állatok teste.
- Az állatok által termelt anyagok, például: trágya, tojáshéj, toll, gyapjú, méhviasz.
- Gazdálkodó szervezeteknél keletkezett, korábbi állati eredetű élelmiszerek, mint például: tej, tojás és hús, amelyek valamilyen okból (kereskedelmi, minőségi, termelési hibák stb.) nem alkalmasak emberi fogyasztásra.
(Forrás: Nébih – Fotó: photosforyou/Pixabay)
Címkék: állattenyésztés, húsfeldolgozás, melléktermék, nébih, mol, kezelés, átadásHiába az árvíz az úr, biztonságban a főváros ivóvize
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
A csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi ...
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...