Teljes kiőrlésűt kérek – de mit kapok valójában?
Hírek - 2023.05.04
Még azok is, akik járatlanabbak a táplálkozástudományban, tudják, hogy a teljes kiőrlésű magvak az egészségünkre kedvező hatást gyakorolnak. De mit is értünk teljes kiőrlésű termék fogalom alatt? Milyen bizonyított előnnyel jár a fogyasztásuk?
Elsőként érdemes azt tisztázni, hogy mit is tekinthetünk teljes kiőrlésűnek. Ez ugyanis egy malomipari szakkifejezés. Malomipari értelemben a meghatározás világos: a teljes mag nemcsak a magbelet, hanem a csírát és a maghéjat is tartalmazza.
A termékek jelentős része viszont nemcsak teljes kiőrlésű magvakat tartalmaz, és nem mindig lehet megállapítani az összetevők arányait. Az ipari és kereskedelmi címkézési szokások cégtől és országtól függően jelentősen eltérhetnek. A helyzetet tovább bonyolítja az, hogy a „rosttartalom” és a „teljesmag-tartalom” fogalmát gyakran felcserélik.
Jelenleg egy európai és amerikai tudományos szakértői kerekasztal javaslata szerint azokra az ételekre lehet alkalmazni a „teljes kiőrlésű” címkét, amelynek 100 grammja legalább 27 gramm teljes kiőrlésű magvat tartalmaz.
A legtöbb epidemiológiai (a népesség egészségi állapotával foglalkozó) vizsgálatban a legalább 25 százaléknyi teljes magvat és héjat tartalmazó ételt tekintik teljes magból készültnek.
És miért is esszük? A teljes magvak fogyasztása, jelenlegi információink szerint elsősorban a szervezet cukoranyagcseréjére fejt ki kedvező hatásokat. A 2015–2020 közötti időszakra érvényes Amerikai Táplálkozási Irányelvek javaslata szerint az elfogyasztott gabonafélék és származékaik (lisztből készülő ételek) napi mennyiségének legalább felének teljes magból, illetve teljes kiőrlésű lisztből kell készülnie.
(Fotó: Couleur/Pixabay)
Címkék: teljes kiőrlésű, egészség, magvak, malomipar, ajánlás, táplálkozás, előnyökMegjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel