
Így végezhető szakszerűen a nyírfacsapolás, hogy ne járjon utána büntetés
Hírek - 2023.04.30
Az utóbbi években egyre többen próbálkoznak a nyírfacsapolással. Próbálkoznak, ugyanis egyre több fát látunk, amelyben a csövet „bent felejtette” a gyűjtő, de olyat is, amelynek a lecsüngő ágán maradt ott egy-egy pet-palack.
A nyírfavizet ilyenkor kora tavasszal kell gyűjteni, ennek azonban komoly szabályai vannak. Csak saját területünkön csapolhatunk, de állami vagy magánerdőkben ehhez feltétlenül szükséges a tulajdonos, vagy az erdőkezelő engedélye is.
Az ideális idő két héttel a rügyfakadás kezdete előtt van. Annak a régi fajta vízvezetékrendszernek az elemei a megfelelőek, amelyek műanyagból készültek. Ennek van olyan eleme, amelynek az egyik vége sima, a másik része menetes.
Egy 20 mm átmérőjű lyukat kell fúrni a fába, egy-másfél cm mélyen, így az éppen csak áthatol a kérgen, a szíjácsba, amely szállítja a nyírfanedvet. A kis műanyag alkatrész tökéletesen beleillik a lyukba, hiszen az is épp 20 mm átmérőjű.
Kenderkóccal körbe kell venni, majd betekerni a furatba. A műanyag alkatrész másik végébe pedig egy ahhoz való csövet kell csatlakoztatni. Ilyen egyszerű, fehér szilikon cső például a mezőgazdasági boltokban is kapható. Amikor ezt mind elvégeztük, akkor a fa tövéhez gumipókkal hozzá kell kötni egy kannát, a csövet pedig ebbe kell bevezetni.
A folyadék mennyisége függ a fától, az adott évtől, de egy 30 cm átmérőjű fa napi három-négy, de akár hat litert is adhat. A mohóságunkból azért is érdemes visszavenni, mert a nyírfavíz kevéssé áll el, amit lecsapoltunk, azt érdemes még aznap el is fogyasztani.
Amikor vége a szüretnek, akkor a műanyag csapot ki kell tekerni, és egy pontosan illeszkedő parafadugót helyezni a lyukba. A nyírfán ejtett sebre a faseb kezelő oltóviasz a legalkalmasabb. Néhány nap után vissza kell menni a helyszínre, megnézni, hogy nem esett-e ki a dugó, mert előfordulhat, hogy ha későn távolítjuk el a csapot, a körülötte levő rész megnyálkásodik.
Ha ez történt, akkor ki kell takarítani az adott részt, mert ha nem elég feszesen illeszkedik a dugó, a nedv képes azt kilökni. Akkor, ha mindent megfelelően csináltunk, a parafadugót egy év alatt körbenövi a fa.
Abban az esetben, ha nem végeztünk pontos munkát a nyirfacsapolás során, akkor a baktériumok, gombák a seben keresztül megtámadhatják a nyírfát. Komoly károkat okozunk a fának, illetve az erdőnek. Ennélfogva ebben az esetben természetkárosításról beszélhetünk, amely büntetést is von maga után. Jó lenne azonban, ha nem a szabálysértési eljárás miatt tennék így, hanem azért, hogy a jövőben is fogyaszthassuk, ehhez pedig egészséges fa szükséges.
Borbás Marcsi is megmutatja, hogyan kell:
Címkék: nyírfa, csapolás, szakszerű, nyírfavíz, erdészet, büntetés

A mezőgépek veteránjai – Próbakörök két Landini traktorral

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai