
Nőtt a medvék száma Romániában, gyakoribbak a vadkárok, bejelentések
Hírek - 2023.04.11
Továbbra is sok a medve Romániában, szigorúbb intézkedésekre van szükség. Az új rendelettervezet több nagyvad kilövését engedélyezné, és nagyobb hangsúlyt fektetne a védekezésre.
Táncos Barna környezetvédelmi miniszter ismertette a medveállomány felméréseit: jelenleg több mint 7500 lehet a barnamedvék száma, százezer négyzetkilométerre bontva 11 egyed jut átlagban egy ekkora területre. A nagyvad leggyakoribb előfordulási helye a Kárpátkanyar, ebben a térségben az átlagnál jóval több medve él. Beszámolt arról is, hogy egyre gyakrabban jelennek meg a medvék lakott területeken is, a legtöbb bejelentést a két székelyföldi megyéből kapják. Romániában több mint öt éve nem mérték fel a medveállományt, 2016-ban, nagyjából 6500-ra becsülték a számukat. Ez arra enged következtetni, hogy a medvék száma jelentősen nőtt, alátámasztja ezt az egyre növekvő bejelentések mennyisége, jelentős vadkárokról és medvetámadásokról. Hargita és Kovászna mellett főleg Brassó, Prahova, Arges és Bakó megyében jelent gondot a medvék jelenléte, de egyre több településen bukkannak fel - mondta.
A román kormány 21 millió lejt, (több mint másfél milliárd forint) fizetett ki a gazdáknak kárpótlásul az elmúlt években. „A medve vadállat, természetes élőhelyén kell védeni, nem a kukoricásban vagy a faluban” – mondta a miniszter, kiemelve, hogy az emberi élet fontosabb, ezért szigorítani kell a megelőző intézkedéseket is. A rendelet, melyet idén május 15.-én terveznek aláírni, 400 -nál több egyed kilövését engedélyezné, a tavalyi 140 helyett. A kvótát a bejelentések alapján és a medveszám sűrűsége szerint osztanák le megyénként. Hangsúlyozta, a szigorú szabályozással a trófeavadászatot is megakadályoznák.
Az előző évek tapasztalatai alapján beszámolt arról is, hogy egy kétéves szabályozás értelmében, a helyi önkormányzatok intézkedhetnek, ha medve támadásról érkezik bejelentés lakott területről, így közel ötszáz alkalommal sikerült elkergetni, több mint hatvan esetben pedig áthelyezni őket, és 25 nagyvadat kellett kilőni. A medvék távoltartásának projektje Tusnádfürdőn a legeredményesebb, itt történt a legtöbb áthelyezés.
Lehetőség van támogatást kérni villanypásztorok felszerelésére a környezetvédelmi alapból, melyre a gazdák és vállalkozások mellett, intézmények is pályázhatnak - tájékoztatott Tánczos Barna, de kitért arra is, hogy lehetetlen minden kukoricaföldet bekeríteni a medvék elől.
A miniszter elmondta, hogy a romániai medveállományról most kaptak pontosabb képet 2016 óta, és ez azt bizonyítja, hogy nincs a kihalás szélén a barnamedve, nem veszélyeztetett a fennmaradása, Románia uniós vállalásának eleget tesz, de az egyre növekvő egyedszámokat muszáj szabályozni az emberélet védelmében és a vadkárok csökkentése érdekében.
Forrás: MTI, Fotó: Pixabay
Címkék: medve, vadkár, villanypásztor
Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei ...

Jogi útra terelve igyekeznek megmenteni a Nitrogénműveket

Az olcsó import áruk kiszorítják a boltok polcairól a magyar ...

Trágyaszórók a Fliegltől: megrakva minden földi jóval

Hírek, információk a szántóföldről - A mezei pocok elleni ...

Részleges teljesítés után is fizethető támogatás az ...

AGROmashEXPO 2024. január 24-27. Részletes ismertető

Befejezte a termelést, a Nitrogénművek bezár?

Előttünk az egész november, műtrágyázásra fel! – Őszi ...

Hírek, információk a szántóföldről - Védekezési lehetőségek a ...