TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 75.620,78 Ft (tonna)
Napraforgómag: 162.823,90 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 74.874,06 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 65.410,06 Ft (tonna)
Repcemag: 181.172,59 Ft (tonna)
Full-fat szója: 217.332,28 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 589 Ft
Benzin ára: 584 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 401,71
USD: 364,33
CHF: 427,82
GBP: 479,35
Hirdetés
Életveszélyes anyag található a Holdon, szétvágja a többrétegű kevlárt is

Életveszélyes anyag található a Holdon, szétvágja a többrétegű kevlárt is

Hírek - 2023.04.01

Több oka is van annak, hogy miért látogatunk el viszonylag ritkán a hozzánk legközelebb eső égitestre. Az egyik visszatartó erő az ottani felszínt borító, pengeéles anyag.

Az ember az 1960-as évek legvégén meghódította a Holdat, de aztán hosszú évtizedekig ügyet sem vetett (tudományos értelemben) a hozzánk legközelebb eső égitestre. A szuperhatalmak mozgolódása a közelmúltban újra elkezdődött, ám a Hold számos olyan rejtett veszélyt tartogat, amiről a nyilvánosságnak nincs feltétlenül tudomása.

Alapvető probléma a Holddal kapcsolatban, hogy nincsenek rajta sokszínű felszínformáló erők. Míg a Földön a szelek, a vizek erodálják a kőzeteket, addig a Holdon legfeljebb a sűrű meteorbecsapódások végzik el ezt a munkát. De bár ne tennék! A hatalmas ütközési energia ugyanis megolvasztja a Hold homokját, és az üveghez hasonló szerkezetűvé teszi azt.

Az égitest felszínét borító anyag tele van pengeéles mikroszkopikus részecskékkel, emiatt egyáltalán nem kíméletes azokhoz a tárgyakhoz, amelyek hozzáérnek. Tapasztalatok szerint még az űrhajósok többrétegű kevlárcsizmáját is képesek átvágni, ráadásul sztatikus töltésűek, ezáltal szempillantás alatt hozzátapadnak a ruhához, és nem lehet lesöpörni, sőt még leporszívózni sem onnan.



1969 és 1972 között 12 asztronauta lépett a Hold felszínére, és mindegyikük azt állította, hogy a holdhomok az első számú környezeti probléma az égitesten. A grafitszürke anyag gyakran olyan vastagon ráülepszik az űrhajósok ruhájára, mintha azok egy szénbányában játszadoztak volna. Az éles részecskék könnyen kilyukasztják a védőruhát, amiből aztán lassan elkezd szivárogni a levegő.

Azért is veszélyes a holdhomok, mert miközben a fehér ruha visszaveri a napfényt, addig a sötétszürke elnyeli azt, ezáltal az űrhajósok ruhájának életfenntartó rendszerei túlhevülhetnek. Amikor pedig az űrhajósok visszatérnek a fedélzetre, akkor ez a por, a parányi éles részecskék bekerülnek a levegőbe, majd az orron át a tüdőbe, és jelentős mértékben károsíthatja azt, légzőszervi problémákat okozhat, de a bőrre és a szemre is káros.

(Fotó: NASA)

Címkék: hold, űrhajós, emberiség, veszély, homok, éles, kevlár, védőruha
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...

Az elmúlt 20-25 évben is tovább folytatódott a talajokban a szerves anyag fogyása és lassú kicsúszásuk a semleges ...