TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.552,94 Ft (tonna)
Napraforgómag: 161.553,82 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.058,71 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.155,25 Ft (tonna)
Repcemag: 176.300,71 Ft (tonna)
Full-fat szója: 216.756,42 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 600 Ft
Benzin ára: 594 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 394,88
USD: 357,42
CHF: 421,29
GBP: 467,83
Hirdetés
Páratlan római kincsre leltek a Balatonnál, az egyik legértékesebb magyarországi lelet lehet

Páratlan római kincsre leltek a Balatonnál, az egyik legértékesebb magyarországi lelet lehet

Hírek - 2023.03.05

A föld mélye Magyarország területén is gazdag kincseket rejthet, hiszen az ókor óta népek átjáróháza volt ez a vidék. Nemrég római aranyra leltek a régészek.

A Római Birodalom egyik provinciája, Pannonia részben a mai Magyarország területét is magában foglalta. Az 1. század közepétől a 430-as évekig állt fenn, vagyis elég sokáig ahhoz, hogy az ókori hódítók kényelmesen berendezkedhessenek ezen a vidéken.

Az északról és keletről a Duna által határolt tartomány egyik ékessége a Balaton volt, amelyet a rómaiak Pelso néven emlegettek. Ennek a környékén találtak nemrég egy „verdefényes”, vagyis tökéletes állapotú arany pénzérmét a régészek, amelynek az értékét legalább 5 millió forintra becsülték. A kutatások tovább folynak a helyszínen, amelyet pontosan nem határoztak meg, nehogy illetéktelenek is felbukkanjanak ott.

Az aranyat Volusianus katonacsászár verette, aki 251 novembere és 253 augusztusa között uralkodott, és a zűrzavaros kor „szokása” szerint erőszakos halált halt, Róma városa közelében gyilkolták meg.

A Somogyban fellelt kincsnek alighanem lehet még párja, sőt akár temérdek pénz is rejtőzhet a földben, ha pedig előkerül, az Magyarország egyik legjelentősebb római kori leletegyüttese lehet. A csodás érme 5,6 grammos, körülbelül 23 milliméter átmérőjű, és dupla aranyként a középkori pénzeknél jóval nehezebb.

Hagyományos római érméről van szó abban az értelemben, hogy az egyik felén a császár képe és neve olvasható, és a címeit is feltüntették. A másik oldalán Libertas látható, a szabadságot megszemélyesítő nőalak, fején babérkoszorúval, baljában lándzsával és bőségszarvval. Bár efféle pénzeket már a Krisztus előtti 1. századtól vertek a Római Birodalomban, Volusianustól viszonylag kevés maradt fenn.

Képekért KATTINTSON ide!

(Fotó: Balla Krisztián)

Itt egy Volusianus-féle érme látható, de csupán ezüstből:



Címkék: ókor, római, arany, érme, balaton, kincs
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Repülőgépről vagy helikopterről is végezhető a napraforgó ...

A szakmai és termelői kamarák jelzéseit figyelembe véve – a minél kisebb termésveszteséggel történő ...