Ha nem akarjuk, hogy az örökösök vitázzanak, végrendelkezzünk
Hírek - 2023.02.28
Változott januártól a földterületek öröklésének szabályozása: korábban egy földterület osztatlan közös tulajdonként is örökölhető volt, idéntől azonban ez már legfeljebb csak átmenetileg lehetséges.
Az örökösöknek 2023. január 1-jétől dönteniük kell arról, hogy mi legyen a földterület sorsa. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) arra hívja fel a figyelmet, hogy az örökösöknek valahogyan mindenképpen dönteniük kell, mert ha öt éven belül sem tudnak megegyezni, akkor az állam kényszerértékesíti a földterületet. Mindez megelőzhető, ha a földtulajdonos végintézkedésben előre elrendezi hagyatékát és a földjét egy leszármazójára hagyja.
Csak örökléssel több, mint egymillió hektár termőföld cserélt gazdát az elmúlt évtizedekben. A földterületek öröklésére azonban különleges szabályok vonatkoznak. Más a helyzet, ha valakire végrendeletben hagynak földet, és más, ha a törvényes öröklési rend szerint jut hozzá.
Idéntől fontos változás lépett életbe a törvény alapján történő öröklésnél. Mostanáig a földterületek az örökösök közös tulajdonába kerülhettek, emiatt gyakran előfordult, hogy az örökölt földterületnek osztatlan közös tulajdonban kettő, vagy több tulajdonosa lett. Ez a többi között a föld eladását vagy a bérbeadását is nehezítette, ha nem tudtak megegyezni a tulajdonosok.
Idéntől azonban már csak legvégső esetben kerülhet hagyatékból osztatlan közös tulajdonba olyan földterület, amely az elhunyt örökhagyó kizárólagos tulajdona volt. 2023-tól a termőföldek örököseinek ennek megelőzése érdekében négy lehetőség közül kell választaniuk.
Mindenekelőtt az örökösök a hagyatéki tárgyaláson egymással osztályos egyezséget köthetnek, amelyben szabadon feloszthatják egymás között a hagyatékot, és megegyezhetnek arról, melyikük mit örököljön, például úgy, hogy kizárólag az egyikük örökölje meg a földtulajdont, amelyen így nem jön létre osztatlan közös tulajdon. Az osztályos egyezséggel az örököstársak a törvényes öröklés rendjéről is eltérhetnek, sőt akár még az elhunyt végakaratát is felülírhatják.
Az ingatlant az örököstárs, vagy örököstársak az öröklésben érdekelt más személyre, a kieséses örökösre, egy örökös kiesése esetén annak gyerekére, vagy a hagyatéki hitelezőre, például egy, az elhunytnak ingatlanán jelzálogjoggal rendelkező hitelintézetre átruházhatja, például ajándékozással, vagy ellenérték fejében úgy, hogy ezzel nem keletkezik közös tulajdon.
A harmadik lehetőség, hogy az örökösök egyben értékesíthetik a termőföldet, és elosztják egymás között a vételárat.
Végül, ha az örökösök felajánlják a földterületet az államnak, ugyan semmit nem kapnak a földért cserébe, de legalább nem kell foglalkozniuk adminisztrációs költségekkel és ügyintézéssel, valamint adót sem kell fizetniük a nem kívánt terület után.
Ha viszont az örökösök nem tudnak megegyezni, az ingatlanban fennálló tulajdoni hányadot az örököstársak a törvényes öröklés szabályai szerint öröklik meg azzal, hogy azt öt éven belül valamelyiket meg kell lépniük a fent felsorolt lehetőségek közül. Amennyiben az örököstársak egyiket sem teszik meg, akkor a határidő lejártával a tulajdoni hányad kényszerértékesítésére kerül sor.
Mindez csak a 2022. december 31-ét követően elhunyt örökhagyó tulajdonában álló termőföldek törvényes öröklésére vonatkozik.
Forrás: Agrokép
Címkék: termőföld, öröklés, osztatlan, tulajdonMákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...