Tévhitek az inflációról: hiába reméljük, hogy ha csökken, újra olcsóbb lesz minden
Hírek - 2023.02.15
Mindannyian hallottunk már az inflációról (az utóbbi időben túl sokszor is), ez a mutató méri az áremelkedést, azaz az áruk átlagos drágulását. Annak ellenére még mindig számtalan tévhit, félreértés kering az inflációról.
Az egyik, hogy 2022. év eleje óta 14,5 százalékkal emelkedtek az árak. A KSH adatai alapján 2022-ben 14,5 százalék volt az éves átlagos áremelkedés. Ez azonban nem azt jelenti, hogy 2022. január eleje és 2022. december vége között 14,5 százalékkal emelkedtek az árak. Sőt. Gyakorlatilag minden hónapban mérik az áremelkedést: megvizsgálják, hogy az előző hónaphoz képest, illetve az elmúlt egy év alatt mennyit drágultak a termékek. Ennek a 12 adatnak az átlaga adja meg az éves átlagos áremelkedést. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az adott évben január 1. és december 31. között ilyen mértékben emelkedtek az árak. Sőt az 2022. decemberi éves áremelkedés – ami 24,5 százalék volt – mértéke jobban közelítheti azt az értéket, amennyivel a tavaly év elejéhez képest emelkedtek az árak, hiszen az a 2021. december és 2022. december közötti áremelkedést írja le.
Az is tévhit, hogy ha az éves infláció 5 éven keresztül 20 százalék volt, akkor az árak megduplázódtak. Még akkor is, ha logikus lenne, hiszen ötször húsz az ugyebár, 100. (Kétszer kettő pedig néha öt…) Ugyanakkor ez egy hatalmas tévedés, ugyanis az éves áremelkedést mindig az előző évhez mérik, vagyis a második évben már a 20 százalékkal növelt ár emelkedik tovább, ez pedig az eredeti értékhez képest már 44 százalékos drágulást eredményezne. Összességében az öt év alatt 148 százalékkal emelkednének meg az árak az eredeti állapothoz képest, a duplázódás pedig már a negyedik év végére végbe menne.
A 3. tévhit, hogy a 24,5 százalékos infláció azt jelenti, hogy minden ennyivel drágult. Ez ugyanis csak egy meghatározott árucsomag értékének a változását mutatja meg. Például 2022. decemberében az éves átlagos áremelkedés mértéke 24,5 százalék volt, ettől függetlenül volt olyan áru, szolgáltatás, amelynek az ára még csökkent is egy év alatt.
Jellemzően az áremelkedést a mindennapi fogyasztási cikkek árváltozásán keresztül érzékeljük, márpedig a KSH adatai alapján az élelmiszerek decemberben 44,8 százalékkal (!) voltak drágábbak, mint egy évvel ezelőtt.
Az ideálisnak tartott infláció hazánkban 3 százalék, ezt a mértéket szeretné elérni a jegybank. Ez azonban még mindig azt jelenti, hogy ha minimálisan is, de drágulnak a hazai termékek. Ha a mostani környezetben valamilyen oknál fogva beköszöntene ez az ideális állapot, akkor jó eséllyel nem lenne olcsóbb semmi. Pusztán az áremelkedés üteme lassulna le. Ha a korábbi árszint visszatértét várjuk, akkor mi az árak csökkenésében, azaz deflációban reménykedünk. Ez viszont nem azonos a gazdaságban általánosan elfogadott nézettel, az MNB céljával, azaz a mérsékelt áremelkedéssel.
Forrás: Bankmonitor.hu
Címkék: infláció, áremelkedés, kshMegbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi ...
Hokkaido tök: Különlegesség az őszi szezonban
Hiába az árvíz az úr, biztonságban a főváros ivóvize
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz- Reliance + Silwet Star + ...
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Az őszi búza alaptrágyázása