Brutális szélvihar és komoly fagyok jönnek, takarni kell az érzékeny növényeket!
Hírek - 2023.02.03
Vasárnaptól hajnalonként az északkeleti országrészben (Szabolcs-Szatmár-Bereg), illetve a borsodi és a nógrádi völgyekben -10 foknál alacsonyabb minimum hőmérsékletek is várhatóak – hívja fel a figyelmet Facebook-oldalán Harcz Endre amatőr meteorológus, különleges növényekkel foglalkozó kertész.
Mint azt írja: most a leghidegebbnek a kedd (02. 07.) hajnal tűnik, a völgyekben, sík területeken, fagyzugokban akkor -13,-15 fok is lehet a legalacsonyabb hőmérséklet. Ez azt jelenti, hogy a fügék, a múlt évben (2022) tavasszal ültetett káki (datolyaszilva), gránátalma és selyemmirtusz tövek, illetve az idei őszön ültetett kivik fagykárt szenvedhetnek. Ezért ezeket a növényeket szakszerű téli takarással be kell takarni, védeni kell az esetleges fagykártól. Ilyen alacsony hőmérsékletek csak a hóval fedett területek lesznek, ahol nem lesz hótakaró vasárnaptól, ott nem lesz ilyen hideg - kivéve a borsodi és a nógrádi völgyeket, mert ott hó nélkül is lehet -13,-14 fok. Főleg abban az esetben vannak veszélyben ezek a növények, ha nem tudtuk őket házfalhoz közel ültetni, nem város belsejében, épületekkel sűrűn beépített helyen, hanem falu szélén, kert végén, udvar végén állnak, ahol semmilyen plusz hőszennyezés nincs. Mivel erről a néhány éjszakáról van szó, utána már enyhülni fog az idő, ezért erre az egy-két éjszakára, az ország északkeleti csücskében kell valamilyen módon megóvni a növényeteket. A szakember szerint hideg, sarkvidéki, viszonylag száraz levegő, hótakaró, derült ég és szélcsend elég ahhoz, hogy az érzékenyebb növények komolyabb kárt szenvedjenek.
„És ezek a feltételek kedd reggelre sajnos meglesznek az északkeleti országrészben. Vasárnap és hétfőn reggelre még fújni fog a szél, így kevésbé lesz hideg, viszont kedd reggelre elcsendesedik a szél, emiatt lesz a leghidegebb kedd hajnalban. Minél jobban összeállnak ezek a feltételek, annál alacsonyabbra süllyed a hőmérséklet. Ha kisebb a növény és lesz 5-8 centi hó, mondjuk a füge, vagy a káki (datolyaszilva) 1-1,5 méteres, a hó meg 5-8 centis, az is elég védelmet nyújthat, ha a körülötte lévő területről összelapátolt hóval a csúcsáig betemetjük a növényt. Az ősszel ültetett kivit le kell tekerni a madzagról, lehajlítani a talajra és betemetni hóval. (Utóbbit természetesen, a hideg elmúltával vissza ki kell bontani a hó alól és visszatekerni a madzagra.)
A szakember írt egy összefoglalást a téli takarásról, ami itt olvasható:
https://www.facebook.com/harczendrekerteszet/posts/573858371409250
Kollégája, Szalinay Tibor amatőr meteorológus pedig arra hívta fel a figyelmet blogjában, hogy szombaton a délelőtti órákban berobbanó hidegfront 80-100 km/h erősségű szelet is okozhat nagy területen a Dunántúlon! Egyes helyeken 110-120 km/h erősségű széllökések is lehetnek. Ezért figyeljünk a mozdítható tárgyakra, autókra.
Címkék: fagy, hideg, füge, szélviharJelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok