Túl sok a hamis méz
Hírek - 2023.02.02
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint a harmadik országokból származó mézek nagy része hamis.
"Az Európai Unió feleannyi mézet termel, mint amennyit elfogyaszt, ezért 220-230 ezer tonna mézet kell behozni a harmadik országokból" – mondta az InfoRádióban Bross Péter. Ugyanakkor rámutatott, hogy vannak olyan tagországok, mint Románia, Bulgária, Magyarország, vagy Spanyolország, ahol többet termelnek a méhészek, mint amennyi belföldön elkel. A magyar méhészek az általuk eladott méz négyszeresét termelik, amit az unió piacán kellene eladni. Az uniós fogyasztó azonban nem tudja, hogy az üvegben milyen méz van, mert a nyugat-európai mézkiszerelőknek elég azt ráírni a méz eredetére, hogy EU és nem EU méz keveréke, ha kettőnél több országból származik. Eközben a politikusok és a méhészek meggyőződése, hogy ha az uniós fogyasztó tudná, hogy az üvegben uniós méz van, akkor biztosan azt választaná a harmadik országok mézeivel szemben.
Bross Péter szerint egyébként a harmadik országokból érkező mézkeverékek nem is érik el a magyar méz színvonalát, ilyen értelemben rontják a mézek iránti bizalmat. Főleg az Ázsiából, Dél-Amerikából, Ukrajnából érkező mézek minőségével van baj. Az Európai Unió 2016-ban végzett egy vizsgálatot, melyben több ezer mézmintát vizsgáltak meg, és kiderült: a harmadik országból érkező mézek 30 százaléka, 60-70 ezer tonna nem felel meg az előírásoknak, vagyis hamis. Ám ezt hiába állapította meg az Európai Unió illetékes bizottsága, semmi sem történt azóta. Magyarországgal együtt összesen húsz tagállam kérte az Európai Bizottságot a mézkeverékeket alkotó mézek származási országainak pontos feltüntetésére.
Forrás: InfoRádió, Fotó: Pixabay
Címkék: méz, méhészek, európaFolyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Nincs számottevő változás az élelmiszertermelő állatok ...
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Tűzifa árak idei körkép