Ha marad az enyhe idő, nagy baj lehet
Hírek - 2023.01.10
2023 tavaszias idővel és melegrekordokkal kezdődött, és komolyabb lehűlés a következő időszakban sem várható – írta agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A honlapjukon megjelent közlemény szerint a múlt hét időjárása az enyhe időről és a melegrekordokról szólt Magyarországon, a hőmérséklet csúcsértéke délnyugaton több napon is 15 Celsius-fok fölé emelkedett, és többször is megdőltek napi melegrekordok. Számottevő talajfagy eddig a télen nem volt az országban, csak a felső néhány centiméteres réteg fagyott meg átmenetileg néhány kevésbé felhős éjszakán.
A 30 napos csapadékösszeg az országban még mindig többletet mutat a sokéves átlaghoz képest, de a 90 napos csapadékösszegben már nagyobb a különbség, az ország középső részén többlet, de főleg északnyugaton és délkeleten jelentős hiány van. A talajok felső rétege az elmúlt napokban az igen enyhe és szeles délnyugaton sokat veszített a nedvességtartalmából, de a fölső egyméteres réteget tekintve jól áll a talaj téli feltöltődése.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a tartósan enyhe idő nem tesz jót a növényeknek, megzavarja a vegetációs ciklust, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkulnak. Megjegyezték: a túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes, délnyugaton ugyanis egyes korán virágzó csonthéjasok (például az őszibarack) nedvkeringése már beindult, fagyokra lenne szükség ahhoz, hogy ez a folyamat lelassuljon, leálljon. Délnyugaton már megkezdődött a mogyoró virágzása is, északkeleten ez a növény még nyugalomban van.
A Telex.hu a témában Apáti Ferencet, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézetének vezetőjét kérdezte. A szakember azt mondta: az enyhe tél nagyjából január utolsó dekádjától tud gondokat okozni, mert ha még akkor is enyhe az idő, akkor a mélynyugalmi állapot megszűnésével és a kényszernyugalmat biztosító hidegek híján lassan beindul a fák életműködése. A rügyek megpattannak, amivel a későbbi fagyok iránti érzékenységük fokozódik. Ugyanis ha a megpattanó rügyekre február második felében, vagy esetleg márciusban jön egy jelentősebb lehűlés, az már komoly rügykárokat okoz. Ennek következményeként pedig bizonyos gyümölcsökből hiány alakul ki a szezonban a piacokon, ami az árak további emelkedését vetíti előre.
Forrás: met.hu, telex.hu
Címkék: enyhe, tél, mélynyugalom, rügykárA kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges? – ...
Sztárkutatók Szegeden – elkezdődött az mRNS-konferencia
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!