Rá kéne venni az állatokat, hogy ne fingjanak
Hírek - 2022.12.31
Az éghajlatra gyakorolt hatásuk miatt a vörös húsok fogyasztásának csökkentésére kellene ösztönözni az embereket.
Erre az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) áprilisi jelentése hívta fel az egyes államok felelős politikusainak figyelmét. A háttérben az állhat, hogy a Greenpeace szerint az ipari hús előállítása az erdőirtás legfőbb oka világszerte, és nagyjából a világ minden autójának, teherautójának és repülőgépének éves üvegházhatású gázmennyiségének kibocsátásával egyenértékű szén-dioxidot juttat a légkörbe.
"Az elsősorban a marhahústermelés által vezérelt állati eredetű élelmiszertermelés a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás 14,5 százalékáért felelős, és jelentősen módosítható módon járul hozzá az éghajlatváltozáshoz" – vélekednek a Johns Hopkins és a Harvard egyetemek kutatói.
Az újabb mezőgazdaság-ellenes trend gyorsan terjed, amit az is igazol, hogy az Euronews Green híradása szerint politikai döntéshozók az Egyesült Királyságban és szerte a világon (vagy legalábbis annak azon pontjain, ahol nincs jobb dolguk és az orosz-ukrán krízis nem ad éppen elég okot a fejtörésre – a szerző) már azon gondolkodnak, hogyan lehet meggyőzni az embereket arról, hogy kevesebbet fogyasszanak a szén-dioxid tartalmú termékből.
A Greenpeace szerint a hústermelés 70 százalékos (!) csökkentésére van szükség ahhoz, hogy a földet fenntartható módon lehessen használni.
Egy kísérlet azt is vizsgálta, hogy az élelmiszereken található címkéken a klímahatással kapcsolatos információk szerepeltetése meggyőzheti-e a fogyasztókat arról, hogy éghajlatbarátabb termékeket válasszanak?
A Jama Network Open folyóiratban közzétett jelentésnek sikerült megállapítania, hogy az emberek az említett információk hatására megváltoztatták ételválasztásukat.
A Johns Hopkins és a Harvard egyetemek kutatói 5,049 felnőttből álló csoportot kért fel az Egyesült Államokban, hogy rendeljenek termékeket egy gyorsétteremből.
A résztvevőknek olyan menüket mutattak, amelyeken a három címke egyike szerepelt: egy kontroll kódcímke minden elemen; az alacsony éghajlatra gyakorolt „zöld hatás” címke a csirkén, a halon, vagy a vegetáriánus termékeken; illetve egy piros, magas éghajlati hatásra vonatkozó hatáscímke a vörös húsdarabokon.
Az alacsony éghajlati hatású menü címkéin ez állt: "Ez a tétel környezeti szempontból fenntartható. Alacsony az üvegházhatásúgáz-kibocsátása, és alacsony az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulása."
A magas éghajlati hatású menün ez volt olvasható: "Ez a tétel környezeti szempontból nem fenntartható. Magas üvegházhatásúgáz-kibocsátással rendelkezik, és nagymértékben hozzájárul az éghajlatváltozáshoz."
Az eredmény: 23,5 százalékkal többen választottak fenntartható tételt a kontrollcsoporthoz képest.
Mindeközben kiderült, hogy a fehér hús is káros a környezetre
Míg a klinikai vizsgálat a csirkét és a halat fenntartható élelmiszer-választásként jelölte meg, más tanulmányok kimutatták, hogy ezek is negatív hatással lehetnek a környezetre. Megállapították, hogy az intenzíven előállított csirke szennyezi a folyókat, miközben az állatok takarmányozására szolgáló szója termelése hatalmas erdőterületeket pusztít el. A tenyésztett és vonóhálós halászat szintén nem feltétlenül fenntartható lehetőség, mivel károsíthatja a tengeri élőhelyeket…
Mit lehet erre mondani?
Forrás: Euronews Green
Címkék: klíma, csirke, vörös hús, greenpeaceVulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!
Az őszi búza alaptrágyázása
A gabonakombájnok iránti kereslet csökkent a leginkább
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...
Megbízható, gyors és tartós – Samson PG hígtrágya kijuttató
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz- Reliance + Silwet Star + ...