
Szépen töltődik nedvességgel a talaj
Hírek - 2022.11.30
Mediterrán ciklonok sorozata okozott csapadékos időjárást az elmúlt napokban. Az ország túlnyomó részén jelentős mennyiség hullott, ami nagyban hozzájárult a talajok őszi feltöltődéséhez.
A mögöttünk álló tíz nap időjárását nagyrészt mediterrán ciklonok határozták meg, melyek jellemzően bőséges csapadékot szállítanak hazánkba, és így alakult ez az elmúlt napokban is. A múlt pénteki ciklon főként az Alföld északi és középső területeit öntözte, arrafelé 10-20 mm esett, de több-kevesebb csapadék mindenhol hullott, az Északi-középhegység területén helyenként az idei első hó is megjelent. A szombatról vasárnapra érkezett mediterrán ciklonból főként az ország déli felén esett, de 5 mm fölötti csapadékot csak a délnyugati határszélen mérhettünk. A hétfői, átmenetileg száraz időjárás után kedden érte el hazánkat az újabb csapadéktömb, melyből csütörtök délig a Dunántúl nagy részén 20-50 mm, de az Alföld jelentős területein is 15-25 mm eső esett. Így az elmúlt tíz nap csapadékösszege az ország jelentős részén 25 és 60 mm között alakult, ennél kevesebb csak az északi országrészben hullott. Ez a mennyiség az utóbbi területek kivételével jóval meghaladja az ilyenkor szokásos értékeket, az elmúlt 30 nap csapadékösszege azonban az északi, északnyugati valamint a délkeleti országrészben így is az átlag alatt alakult – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat agrometeorológiai jelentésében.
A talajoknak nemcsak a felszín közeli, hanem a középső, 20-50 cm-es rétege is telítetté vált a Dunántúl délnyugati felén, valamint többfelé az északi és a keleti országrészben is. Ezeken a területeken néhol a mélyebb talajrétegek is telítődtek, de országszerte javultak a nedvességviszonyok a fél-egy méteres talajrétegben, bár a Kisalföldön és az Alföld nagy részén még igen nagy a vízhiány ebben a mélységben.
A repce számára az idén ősszel nagyon kedvezően alakult az időjárás, így az ősz végére igen jól fejlett, megerősödött állományok alakultak ki. Az őszi kalászosok vetéséhez október közepéig megfelelő nedvesség állt rendelkezésre a talajokban, a korábban vetett árpa így gyorsan fejlődött, már november első felében bokrosodott állapotba került. A később vetett búza kezdetben sokfelé egyenetlenül fejlődött az október végére kiszáradt talajokon, a novemberi esők viszont hozzájárultak az állományok homogénebbé válásához, megerősödéséhez, aminek az enyhe idő is kedvezett.
Az őszi kalászosok vetéséhez az október első felét jellemző száraz idő és optimális nedvességtartalmú talaj kedvező körülményeket teremtett. A hónap közepétől a talaj felső rétege egyre jobban kiszáradt, nehezítve ezzel a kelést. A november első hetében érkezett csapadékra igen nagy szükség volt az egyenetlenül kelt táblák egységesedéséhez, és a hónap további részében érkezett esők hatására az állományok megerősödve várták a telet. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg az ország nagyobb részén az optimális körül jár.
Forrás: Országos Meteorológiai Szolgálat
Címkék: csapadékhiány, víz, talaj, terrmőtalaj, országos meteorológiai szolgálat, csapadék, termőföld
Közös V4 fellépés az ukrán gabonaimporttal szemben

Az új precíziós pályázat megjelenésére várnak a gazdák

Hírek, információk a szántóföldről - Gyomnövény-e a kövér ...

Egy mész, amely nemcsak javítja a talajt, de a tápanyagok ...

Tovább folytatódik az árverés útján történő földértékesítés

Mikrobiológiai készítmények alkalmazása az AÖP-ben

Szódabikarbóna bolha ellen? Tényleg működik?

Hírek, információk a szántóföldről - Hozamapasztó gabona ...

Szárbontás és talajoltás Natur Technológiával – tegye meg az ...

Külföldön is nagy a kereslet a prémium magyar őrölt ...