Szabály hátán szabály, nem könnyű így gazdálkodni
Hírek - 2022.11.14
Lassan eljön a téli nyugalmi időszak a mezőgazdasági munkák tekintetében is. Azonban még november végéig van megoldandó feladat, melyek támogatásokat is érintenek – ezek sorában november 15-én fontos határidő jár le.
A nitrátérzékeny, illetve a VPAKG-ba bevitt területek vonatkozásában be kell tartani mindent, ami a nitrátrendeletben szerepel, függetlenül attól, hogy területük milyen érzékenységi kategóriába tartozik. Mit nem lehet tenni ezen területeken november 30. és február 15. között?
Nem lehet trágyázni a földeket, kivéve a kalászosok fejtrágyázását, mely február 1-től már lehetséges. A baktériumtrágya kijuttatásra ez nem vonatkozik. A baktériumtrágyázás esetén a trágya megnevezés kissé félrevezető, hiszen a baktériumkészítményekkel nem tápanyagot, hanem a szerves anyagok bontását, feltáródását segítő mikro élőlényeket juttatunk a földbe. Azért ez esetben is figyeljünk a hőmérséklet adta hasznosulási értékekre.
Nem lehet a megnevezett területeken ideiglenes trágyakazlat létesíteni, s fenntartani sem.
Ezen időszakon túl ugyancsak nem lehet ideiglenes trágyakazal – s trágyázni sem, ha a talaj fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított. Az említett időszakokban a legnagyobb az esélye a tápanyag ki- és elmosódásának, amely a gazdálkodó számára is veszteség, s a környezet számára is terhelő lehet.
Fentiek szerint tehát a VPAKG-szántó esetében a kötelező/vállalható zöldtrágyázás/istállótrágyázásból ez utóbbi még teljesíthető. Azonban azt ne feledjük, hogy az AKG-ban egy évben csak egy típusú trágyázás fogadható el teljesítésnek, persze abban az esetben, ha a tevékenység elvégzését 15 napon belül elektronikus felületen be is jelentjük. A másik elfogadási feltétel az AKG-ban, hogy a növény igényének kiszámított N hatóanyag 75%-át a szervestrágya hasznosuló N-tartalmából kell fedezni, azonban az összesen kijuttatott szerves eredetű nitrogén nem haladhatja meg a 170 kg/ha/év értéket (vagy azt az értéket, amit a pályázati felhívás egyes esetekben külön megemlít pl. 90 kg/ha/év).
Hogyan is kell a fentieket értelmezni?
Tegyük fel, hogy az egyik VPAKG-ban résztvevő gazdálkodó jó nitrogénellátottságú csernozjom talajú tábláján kukoricát szeretne termeszteni, melyhez a nitrátrendelet szerint max. 150 kg/ha N hasznosuló hatóanyag juttatható ki. Ezen értéknek 75 %-a 112,5 kg hasznosuló nitrogén, tehát ennyit kellene kijuttatni istállótrágyából a pályázati felhívás szerint.
Azonban a VPAKG esetében is max. 170 kg/ha N hatóanyag juttatható ki szerves trágyával, melynek 40%-a hasznosul a kijuttatás évében, mely érték max. 68 kg N hatóanyag. Tehát ez esetben nem tudjuk teljesíteni a 75%-os szabályt, mert egy másik előírás ezt nem teszi lehetővé. Mivel a 170 kg/ha/év magasabb rendű szabályozás, így a maximálisan kivihető mennyiséggel is teljesítettük vállalásunkat, tehát rendben van AKG szempontjából a dolog.
A trágyázás esetében figyeljünk arra, hogy a 12%-nál meredekebb lejtésű terület talajára kijuttatott műtrágyát, valamint a bármely területre kijuttatott istállótrágyát a kijuttatást követő 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni. Továbbá 17%-nál meredekebb lejtésű területre trágya nem juttatható ki. Könnyen oldódó nitrogéntrágya esetén ősszel a vetésnek 15 napon belül be kell következnie a kimosódási veszteségek csökkentése érdekében.
Nitrátérzékeny területen a téli legeltetés sem megengedett a trágyázási tilalmi időszakban, kivéve, ha a legeltetett állatok által elhullajtott trágya mennyisége nem haladja meg a 120 kg/ha/év értéket. Ennek kiszámításához az 59/2008. (IV.29) FVM rendelet (nitrátrendelet) 1. számú melléklete nyújt iránymutatást.
A legeltetésről még annyit, ha ez a terület egyben Natura2000 terület is, úgy a téli legeltetéshez október 31.-április 23 között a területi természetvédelmi hatóságnak, helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében a települési önkormányzat jegyzőjének az engedélye szükséges.
Az október 31-ig elvetett hagyományos, vagy VPAKG zöldtrágyázási célú másodvetést se feledjük lejelenteni november 15-ig.
Fontos még, hogy november 30-ig be kell jelenteni a kárenyhítési juttatás iránti kérelmünket, amennyiben arra jogosultak vagyunk.
Címkék: trágyázás, szabályok, natura 2000, vpakgTraktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Az AMAZONE Teres 200 függesztett eke
Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés