A jó termés egyik titka: mész, mész, mész!
Hírek - 2022.07.06
Manapság kevesen gondolnak arra, hogy a kalciumnak milyen fontos szerepe van a növények élettani folyamataiban, melyek végsősoron az elérhető termés mennyiségét is befolyásolják. KITE Zrt. és az Omya egy világszerte alkalmazott készítmény hatásait vizsgálja.
Habár a kalcium talajban és a növényi anyagcserében betöltött szerepéről és jelentőségéről számos cikk és szakirodalmi írás született eddig, a meszezőanyag-felhasználás Magyarországon még mindig alacsony szinten van, holott az elmúlt évek áremelkedései ezt a műtrágyaféleséget érintették legkevésbé.
A kalcium jó hatással van a növényi sejtfal szerkezetére. Például a csemegeszőlő eltarthatósága és szállíthatósága jórészt a bogyóhéj és hús struktúráján múlik. Ezért alkalmazzák a kaliforniai szőlőültetvényeken is a Calciprill nevű készítményt. A portugál olívaültetvényeken szintén figyelnek a kalcium-utánpótlásra, hiszen hiánya problémákat okoz a terméskötésben, nélküle gyengébb minőségű és kevésbé stabil szerkezetű olajra lehet számítani. Nyugat-Ausztrália homoktalajai rendkívül tömörödöttek és alacsony a vízvisszatartó képességük. A szántók és legelők folyamatosan vízhiánnyal küzdenek, így nagyon alacsony termésszinteket lehet elérni. A farmerek minden lehetséges megoldást kipróbáltak, például talajszellőztetőket használtak, az áttörést azonban nem ez, hanem a kalcium pótlása hozta meg - a lucerna növekedési erélye a többszörösére nőtt. Ken Sharpe agronómus hasonló hatásokat figyelt meg a nyugat-ausztráliai legelőterületeken. Kiderült, hogy a kéntartalmú Calciprill kijuttatása pozitív hatással van a legelő növényeire, a takarmánynövények fehérjetartalmát jelentősen növeli. Ezáltal hosszú távon értékesebb takarmányt, biztosít a legelő mind a húsmarhák, mind a tejelő tehenek számára. Sok éven át a foszforra és a káliumra összpontosított tápanyag-kijuttatás a herefélék növekedését korlátozó tényezővé vált. A tízévenkénti meszezés nem volt elegendő a savanyító műtrágyák negatív hatásainak kompenzálására. A ghánai kakaótermelők a savanyú talajok semlegesítésére használják a technológiát, optimálisabb fejlődési környezetet biztosítva ezzel a kakaófának.
Hazánkban a KITE Zrt. és az Omya Hungária Kft. közös szántóföldi kísérletek során 3 éven keresztül vizsgálja a Calciprill különböző kultúrákra gyakorolt hatását. Az első eredmények alapján elmondható, hogy a talajvizsgálatra alapozott okszerű mésztrágyázással jelentős, akár több tonna terméstöbblet is elérhető kukoricában. A kísérletsorozat eredményeit folyamatosan közzéteszik.
Forrás: KITE
Címkék: káliumhiány, kalcium, mész, kalciumpótlásVulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
Az őszi búza alaptrágyázása
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!
Hiába az árvíz az úr, biztonságban a főváros ivóvize
A csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre