
Újra támad a madárinfluenza – de mit tehetünk ellene?
Hírek - 2022.05.09
Újabb hízólúdtelepen azonosították a Nébih munkatársai a madárinfluenza vírus jelenlétét. A magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta egy Bács-Kiskun megyei, kerekegyházi hízólúdtelepen a Nébih laboratóriuma.
A megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a madárinfluenza gyanújára. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolta az állományban. A 2800 ludat számláló kerekegyházi állomány felszámolása folyamatban van. Az érintett gazdaság körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, valamint meghatározták a 10 km sugarú megfigyelési körzetet. Ezeken a területeken további vizsgálatok indultak, továbbá életbe léptek a járványvédelmi és állatmozgatási korlátozások.
Az újabb esetek következtében Bács-Kiskun megyében és Csongrád-Csanád megyében is tovább bővültek a korlátozás alatt álló területek.
A járványügyi nyomozás eddigi tapasztalatai alapján elmondható, hogy a járványügyi előírások betartásával kapcsolatban még mindig komoly hiányosságok vannak. A Nébih arra hívja fel az állattartók figyelmét, hogy az előírások betartásával csökkenthető annak a kockázata, hogy a madárinfluenza vírusa bekerüljön az állományba. Az ország magas kockázatú területein továbbra is kötelező a baromfiállományok zártan tartása.
Mit tehetünk?
Az állatokat csak teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen etesse, itassa. A takarmányt és alomanyagot szintén lehetőleg fedett, zárt helyen vagy letakarva tárolja, hogy a vadmadarak ne férjenek hozzá.
Fokozottan figyeljen a higiéniai szabályok betartására. A szárnyasokkal való érintkezés előtt és után alaposan mosson kezet szappannal, bő vízzel.
Háztáji körülmények között se használja más célra az állatok gondozásakor viselt öltözetet, beleértve a cipőt, csizmát is.
Mindennap alaposan tisztítsa meg az állatok gondozása során használt szerszámokat, eszközöket.
Ha beteg vagy elhullott szárnyast kell megfognia, használjon nejlon- vagy gumikesztyűt.
Új állomány beszerzésekor az újonnan vásárolt állatokat különítse el a már meglévőktől.
Állati hullát és mellékterméket csak engedéllyel rendelkező vállalkozóval szállíttasson el.
Forrás: Nébih
Címkék: madárinfluenza, lúd, liba, H5N1
Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom