Surlókórt mutattak ki egy Román juhtelepen
Hírek - 2022.02.16
A román hírportálok szerint az érintett gazdaságban 750 állat kaphatta el a kergemarha-kórhoz közel álló betegséget.
A fertőző szivacsos encephalopathiák (Transmissible Spongioform Encephalopathy, TSE) a központi idegrendszer lassan kialakuló, progrediáló, gyulladásos jelenségek nélküli, degenerációval járó betegségei, amelyek során az agy- és a gerincvelő idegsejtjeiben vacuolumok jelennek meg, az idegsejtek állománya szivacsszerűvé válik, egy részük elhal.
A hatóságok korlátozásokat vezettek be az érintett területeken és az Arad megyei Bocsig község gazdaságait is. A vizsgálatak során több állatnál már az első tesztek súrlókórra pozitívnak bizonyultak. Jelenleg egy második mintasorozat feldolgozása zajlik, mielőtt döntenek az állatok lehetséges levágásáról – írja az aradon.ro.
A betegség hosszabb-rövidebb idő alatt a gazdaszervezet pusztulásához vezet. A spongioform encephalopathiák a háziállatokban és az emberben egyaránt előfordulnak. A betegséget gyógykezelni nem lehet. A betegség lappangási ideje átlagosan 3-5 év, így a betegség a felnőtt állatokat érinti, különösen 4-5 éves korban. Mindkét nem és minden fajta egyaránt fogékony iránta. Az állományban csak néhány egyed betegszik meg, a betegség állományon belül horizontálisan (állatról-állatra) nem terjed. A betegség klinikai lefolyása általában két héttől néhány hónapig, de esetenként akár évekig is eltarthat.
Forrás: allattenyesztok.hu
Címkék: juh, románia, juhtelep, surlókórLépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?