TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.871,84 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.529,28 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.673,12 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 77.181,38 Ft (tonna)
Repcemag: 197.911,28 Ft (tonna)
Full-fat szója: 205.273,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 632 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 412,7
USD: 391,97
CHF: 442,95
GBP: 498,66
Hirdetés
A magyar termelőket nem érinti hátrányosan az élelmiszerár-stop

A magyar termelőket nem érinti hátrányosan az élelmiszerár-stop

Hírek - 2022.01.20

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint az intézkedés csak a kiskereskedelmet érinti, a magyar termelőkre nem jelent kockázatot az élelmiszerár-stop.

A Magyar Kormány hat termék árának átmeneti maximalizálását rendelte el 2022. február 1-től. A globális áremelkedések miatt más országok is hoztak hasonló intézkedéseket, Magyarországon Szerbiához hasonlóan kerül bevezetésre az élelmiszerár-stop. A NAK fontos eredménynek tartja a szabályozás kapcsán, hogy – a szerbiai intézkedésekkel szemben – hazánkban a kereskedők, és nem a beszállítók kötelesek garantálni a meghatározott termékek boltokban való jelenlétét, az esetleges áruhiány elkerülése érdekében. Ennek eredményeként – összhangban a NAK által képviseltekkel – a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek beszállítói jelentős tehertől mentesülnek. A kiskereskedelmi szektor legnagyobb szereplőinek 2020. évi profitja megközelítette a 80 milliárd forintot, számítások szerint a mostani intézkedés a legnagyobb üzletláncok akkori profitjának legfeljebb 5-10 százalékát érintheti.

Továbbá – a NAK által az előzetes egyeztetéseken is képviselt álláspont révén – nem vonatkozik az árrögzítés a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek beszállítóinak beszállítói áraira, szemben a Szerbiában hozott döntéssel, ami a termelői, illetve a nagykereskedelmi árakat is érintette. Ez azt jelenti, hogy esetükben nem a 2021. október 15-i beszállítói árakat, hanem továbbra is a hatályosan alkalmazott beszállítói árakat kell majd fenntartani. Ennek értelmében a forgalmazók nem mondhatják fel a meglévő szerződéseket a fogyasztóiár-stopra hivatkozással. Az intézkedés a globális költségnövekedés miatt egyébként is nehéz helyzetbe került beszállítók működőképességét hivatott biztosítani.

A sajtóban megjelent híresztelésekkel szemben nagyon alacsony az olcsó, jelentős távolságból érkező importáru megjelenésének valószínűsége. Másik beszállítókra átállni egyrészt időigényes folyamat lenne, másrészt a nagyobb élelmiszerláncoknál is komoly érték a beszállítói stabilitás és megbízhatóság. A szabályozás átmeneti jellege miatt a kiskereskedelmi üzletek nem mondanának le a meglévő megbízható beszállítói kapcsolataikról, amiknek keretében olyan mennyiségben és minőségben történnek a beszállítások, ahogy azt egyes láncok elvárják.

A beszállítókat védi a tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvény is, azaz egyoldalúan nem lehet a beszállítóikkal megkötött szerződéseiket módosítani. Eszerint tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősül, ha a beszállítóval szemben a kereskedő a beszerzési árat a beszállító tiltakozása ellenére egyoldalúan csökkenti, vagy ha a beszerzési ár csökkentésére irányuló szerződésmódosítás érdekében a kereskedő a beszállítót a szerződéses kapcsolat megszüntetésével, terméke rendelésének lemondásával, a rendelésállomány csökkentésével, eladásösztönző tevékenységek – így különösen az akciók és promóciók – lemondásával vagy más, a beszállítónak anyagi vagy erkölcsi veszteséget okozó eszközzel fenyegeti. Ha bármely beszállító mégis ilyet tapasztal, kérjük, jelezze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felé.




Forrás: NAK, Fotó: Pixabay

Címkék: termelők, kiskereskedelem, élelmiszerár-stop
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Talaj-előkészítés – a tavalyihoz képest kedvezőbb a helyzet

Az őszi vetésű növények tervezett területe a november 12-i tárgyidőpontra vonatkozó operatív jelentések adatai ...