Már a szerencsét hozó lencsénk zöme sem hazai
Hírek - 2021.12.29
A lencse termesztése hazánkban háttérbe szorult az utóbbi évtizedekben, ökológiai érzékenysége és az olcsóbb import miatt – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körképéből.
A szilveszteri-újévi lencse zöme külföldről származik, hazánkban szinte csak Győr-Moson-Sopron megyében foglalkoznak lencsetermesztéssel. A Világélelmezésügyi Szervezet, a FAO szerint 2010 óta a lencsetermesztés 4 287 162 hektárról 6 582 779 hektárra növekedett 2017-ig. A világ legnagyobb lencsetermesztő országai Kanada, India és az USA. Az Európai Unióban a legnagyobb területen Spanyolországban termesztik a lencsét, 36 504 hektáron, de Franciaország és Görögország lencsetermesztése is jelentős.
Magyarországon az idei évben mindössze 284 hektáron vetettek lencsét. Ennek ellenére a 4400 tonnás import mellett közel 200 tonnát exportáltunk, bár ennek jelentős része reexport. Hazánkban a lencse stabil felvásárlói piaca még nem alakult ki, így az értékesítés biztonsága alacsony, a kereslet – az import jelentős mennyisége miatt – minimális a hazai termesztésű lencse területén.
Az export-import adatokból látszik, hogy jelentős mennyiséget importálunk, közel felét Kanadából, másik részét Oroszországból és Lengyelországból. Az alacsony hazai termelésre az import lencse jelentősen alacsonyabb, a hazainál mintegy két és félszer olcsóbb ára jelenti a magyarázatot. Mivel jelenleg a hazai lencse termőterület 99 százaléka Győr-Moson-Sopron megyében található, magyar előállítású lencse fogyasztása esetén szinte biztosak lehetünk benne, hogy a termény onnan származik.
Forrás: NAK
Címkék: lencse, NAK, kereslet, import, ökológiai érzékenységÚj AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Aggodalomra adhat okot az ázsiai lódarázs felbukkanása ...
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Országos erdészeti fórumsorozatot indít a Nemzeti ...
Aszály a természetben, aszály az agráriumban
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...