Kiemelten fontos a beporzók védelme és a biológiai sokféleség megőrzése
Hírek - 2021.07.22
A beporzók védelme nem csak a biológiai sokféleség megőrzéséhez járul hozzá, hanem a mezőgazdasági termelés mennyiségi és minőségi fenntartásához is - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Környezetvédelmi Tanács informális ülésén, szerdán, Ljubljanában.
A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy fokozni kell az erőfeszítéseket és további intézkedésekre van szükség a házi méhek védelme érdekében. Nagy István jó döntésnek tartja a vad beporzó szervezetek monitorozásának megkezdését, és örömtelinek nevezte, hogy májusban elindult az európai unió kísérleti projektje a vad beporzók monitorozására, melyben a magyar Ökológiai Kutatóközpont is aktívan részt vesz. A tárcavezető szerint fokozott figyelmet kell fordítani a növényvédő szerek, a rovarirtó szerek és az egyéb vegyszerek beporzókra gyakorolt hatásának vizsgálatára. Emellett elengedhetetlen a beporzók élőhely-csökkenésének megállítása és azok helyreállítása a vidéki és települési környezetben egyaránt. A növényvédő szerek kockázatértékelése során a házi méhekre és a vad beporzókra gyakorolt hatást megfelelő súllyal kell figyelembe venni és el kell kerülni a legnagyobb kockázatot jelentő növényvédő szerek indokolatlan használatát - tette hozzá.
A miniszter előremutatónak tartja, hogy a biológiai sokféleség megőrzési keretstratégia kapcsán a vadon élő fajok mellett a termesztett és házasított fajok genetikai sokféleségének megőrzése is nevesítve lett. Magyarország számára kiemelten fontos kérdés az élelmezési genetikai erőforrások megőrzése, melynek érdekében 2019-ben külön kormányzati programot indított hazánk. Kifejtette, komoly eredmény, hogy az elmúlt évtizedben Magyarországon több mint 150 ezer hektáron valósult meg élőhely-helyreállítást célzó beavatkozás és ezt a jövőben tovább kívánjuk fokozni. A biológiai sokféleség megőrzése nem egy szűk ágazat feladata és felelőssége, hanem szorosan kötődik a teljes társadalom jóllétéhez és a gazdasághoz az egészséges ökoszisztémák által nyújtott szolgáltatásokon keresztül. Nagy István arra is emlékeztetett, hogy Magyarországon jelenleg zajlik a 2030-ig szóló Nemzeti Biodiverzitás Stratégia kidolgozása, melynek elfogadására még az idén sor kerülhet.
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Forrás: AM Sajtóiroda
Címkék: méh, méhek, beporzók, biológiai sokféleségJÖN A 43. AGROmashEXPO
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
Rekordszámú új traktorregisztráció volt a Fendt-nél 2024-ben
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
Pöttinger Plano VT 6060 – A teljes keresztmetszetű ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel