TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 84.764,69 Ft (tonna)
Napraforgómag: 240.982,71 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 79.267,09 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 81.329,25 Ft (tonna)
Repcemag: 211.991,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 204.015,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 595 Ft
Benzin ára: 585 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 407,65
USD: 358,25
CHF: 438,66
GBP: 474,32
Hirdetés
A kárenyhítési alap segítséget nyújt a fagykárt szenvedett gyümölcstermesztőknek

A kárenyhítési alap segítséget nyújt a fagykárt szenvedett gyümölcstermesztőknek

Hírek - 2021.04.19

A tavalyi év nehézségei és az elmúlt hetekben tapasztalt télies időjárás ismételten rávilágít az agrárkár-enyhítési rendszer fontosságára. A rendszer jól vizsgázott: tavaly mintegy 27 ezer hektár gyümölcsöst ért időjárási kár, ami után idén márciusban 6,56 milliárd forintot fizettek ki a gyümölcstermesztéssel foglalkozó gazdálkodóknak.

Idén eddig a termelők több mint 6 ezer hektár nagyságú területen jelentettek tavaszi fagy miatti kárt, leginkább Bács-kiskun, Tolna és Csongrád-Csanád megyékben. Ezeknek a károknak közel 60 százaléka gyümölcsösökben, jellemzően kajszi-, őszibarack, meggy és alma kultúrákban keletkezett.

Az Agrárminisztérium arra bíztatja a tavaszi fagykárral leginkább érintett gazdálkodók figyelmét, hogy elektronikusan jelentsék be a kárukat a megyei kormányhivataloknak annak érdekében, hogy – az egyéb támogatási feltétel teljesülése esetén – káraikat kompenzálhassák. Az agrártárca a kárbejelentéshez az alábbiakban kíván segíteni.

Tavaszi fagy akkor valósul meg, ha a kockázatviselés helyén a tavaszi időszakban a talajszinttől számított kettő méter magasságban mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet mérnek. Erről a termelő az OMSZ honlapján tájékozódhat. Az OMSZ adat helyességét - a termelő ellenkező bizonyításáig - vélelmezni és a kárenyhítési eljárásban kötelezően alkalmazni kell.

A termőre fordult és szakszerűen művelt gyümölcsösök esetén a kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül szükséges megtenni. Ezen alapszabálytól viszont el lehet térni, ha a tavaszi fagykár március 31. után következett be és a 15 napos kárbejelentési határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban (ez évben 2021. május 17-ig) telik le. Ugyanis ez esetben a kárbejelentés még május 17-ig megtehető. A jogszabály a tavaszi fagykár bejelentésére egy véghatáridőt is megállapít, amely május 31.

A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagynál a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés a https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/e-ugyintezes felületen érhető el.

Az idei évi károk után kárenyhítő juttatásra az a károsult termelő lehet majd jogosult, aki:

- jogszabályban foglaltak szerint határidőben, elektronikusan benyújtotta a kárbejelentését,

- akinél a növénykultúra – tárgyévet megelőző ötéves időszakból a legmagasabb és a legalacsonyabb hozammal rendelkező kettő év elhagyásával képzett három év hozamának számtani átlagához képest – 30%-ot meghaladó terméskiesését és 15%-ot meghaladó termelésiérték-kiesését az agrárkár-megállapító szerv igazolta,

- a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig megfizette és

- a kárenyhítő juttatás iránti kérelmét november 30-ig a novemberben nyíló elektronikus kérelmező felületen benyújtotta.

 

Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio




Forrás: AM Sajtóiroda

Címkék: gyümölcs, gyümölcstermesztők, fagykár, gyümölcstermesztés, agrárkár-enyhítés
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Érkezik a segítség a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt ...

Megjelent a kormányzati segítségnyújtást lehetővé tevő rendelet, amely alapján a Bérgarancia Alapból is anyagi ...