
Képekben a mezőgazdaság – Növényvédelmi Fotópályázat 2020
Hírek - 2021.04.20
A „Növényvédelmi fotópályázat” 2020-ban már harmadik alkalommal került meghirdetésre, és ezúttal is sok érdekes és látványos fényképfelvétel érkezett. Az alábbiakban a győztes felvételeket beküldő pályázók bemutatkozása olvasható.
Péter Réka, a „Humor” kategória győztese
Fotóm is egy napsütéses júliusi napon készült, mikor a napraforgótáblákat jártam be.
A Bács-Kiskun megyei Nemesnádudvaron nevelkedtem és itt élek jelenleg is. A települést egyik oldalról a Hajós–Bajai borvidékhez tartozó szőlőültetvények veszik körül, a másik oldalról pedig a Duna-völgyi-főcsatornán túl szántóföldek. Itt felnőve kezdtem érdeklődni a természet és a biológia iránt, és ezért is választottam a bajai III. Béla Gimnáziumban a biológia fakultációt, majd kezdtem el tanulmányaimat 2014-ben a gödöllői Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán. A kiváló minősítésű növényorvosi diploma megszerzése után szántóföldi növénytermesztést folytató cégnél helyezkedtem el. A határ bejárása nem csupán egy feladat számomra, hanem minden egyes alkalommal új élmény. A területek látogatása közben nem csak a növényvédelmi szempontból fontos információkat örökítem meg, hanem a számomra szép és különleges pillanatokat, eseményeket is. A növényvédelmi fotópályázatra beküldött fotóm is egy napsütéses júliusi napon készült, mikor a napraforgótáblákat jártam be. A napraforgótányérok is csak úgy ”rámosolyogtak” az emberre.
Szalai Kitti, a „Közönségdíj” győztese
Egy szeptemberi határbejáráson egy repce árvakelésekkel teletűzdelt táblán keresgéltem a „látnivalókat”.
A növényvédelmi fotópályázatra a Finance-Farmer név alatt jelentkeztem. A fantázianév és a hozzá kapcsolódó Facebook- és Instagram-oldalak mögött én állok. Szalai Kittinek hívnak, közgazdász és növényorvos vagyok. Az oldalak létrehozásával az volt a célom, hogy pénzügyi és növényvédelmi témákról írjak érthetően, a saját látásmódom alapján. A fotózás régi szerelem volt. Amikor elindult az oldalam, rájöttem, hogy a mondandómhoz képek is kellenek, így újra elővettem és leporoltam a fotózás iránti érdeklődésemet, s 2020 tavaszán nagy lelkesedéssel fotózni kezdtem. Elsősorban természet- és tájfotókat készítek, ezen belül is kiemelt jelentőségűek a növényvédelmi témák. Növényorvosként sokszor járom a határt, és szinte sportot űzök a kártevők és kárképek megtalálásából. Az „Úttalan utakon” című képem egy szeptemberi határbejáráson készült, amikor egy repce árvakelésekkel teletűzdelt táblán keresgéltem a „látnivalókat”. A beküldésnél azért választottam ezt a képet, mert szerintem amellett, hogy szakmai ismeretet nyújt, művészien sikerült elkapnom a pillanatot.
Olajos Sándor, a „Határtalan határ” és a „Makró” kategória győztese
Nem őrá vadásztam, hanem egy árpatáblában bóklásztam.
Olajos Sándor vagyok, 28 éves növényorvos. Szülővárosomban, Karcagon élek és dolgozom mint növényvédelmi szakirányító. A természet iránti szeretetem már gyerekkoromban kialakult, így olyan szakmát választottam, amely kapcsolódik a természethez. A fotózás pedig a legkedvesebb hobbimmá vált. A munkám során is gyakran magammal viszem a fényképezőgépemet, hiszen sosem tudhatom, hogy mikor mi fog a lencsém elé kerülni. 2020 tavaszán kezdtem el megbarátkozni a hobbidrónozással, így rengeteg új lehetőség és perspektíva tárult fel előttem mind a fotózásban, mind a munkámban.
A vörös szőnyeg című képet, mellyel a „Határtalan határ” kategóriában értem el első helyet, 2020. június 8-án készítettem. Karcag határában egy bükkönytáblában jelent meg ez a rengeteg pipacs. Rögtön az jutott eszembe, vajon milyen lehet ez a látvány felülről. Azóta is az egyik kedvenc fotóm a tavalyi évből.
A Mogyoróormányos című képem egy igen szerencsés találkozás eredménye volt májusban. Már régóta szerettem volna megörökíteni ezt a fajt, hiszen az egyik „kedvenc” bogaram, de hiába is kerestem, sosem találkoztunk. Ez alkalommal azonban nem őrá vadásztam, hanem egy árpatáblában bóklásztam. Na igen, mikor nem is számítana rá az ember. Szerencsére a gépem nálam volt, így el tudtam csípni.
A pályázat minden résztvevőjének köszönjük a beküldött felvételeket, szívből gratulálunk a díjazottaknak! A beküldött felvételek megtekinthetők a www.karkep.hu Növényvédelmi Fotópályázat 2020 menüpontjában.
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Címkék: növényvédelmi fotópályázat

Növénynemesítésünk jelene és jövője

„A Cimbria nagyon megbízható” – Zöldmezős beruházás, minőségi ...

Martonvásári Kalászos Szakmai Nap és Fajtabemutató!

Talajhigiénia, aszálykezelés a HORSCH gépeivel – Különféle ...

Madárinfluenza és száj- és körömfájás: Felértékelődik a ...

Jövőkép és válaszút a hazai búzapiacon

Amit tudni kell 2025-ben a pályázati támogatásokról!

A kukorica ára 22 százalékkal magasabb, mint egy éve

Az évjáratnak megfelelő gombaölő védekezés kalászosban

25 éves a BiG X – egyedülálló kategória