
Még nem terem babér a kertészetekben
Hírek - 2020.11.30
Hallgasson meg egy beszélgetést arról, hogy áll ma a kertészeti ágazat, és milyen lehetőségek vannak a fejlesztésére. Győrffy Balázsnak, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökének és dr. Mártonffy Bélának, a NAK Kertészeti és Beszállítóipari Osztálya elnökének podcast beszélgetése elérhető Győrffy Balázs Facebook-oldalán és Youtube-csatornáján, illetve meghallgatható a Soundcloudon és a Spotifyon.
Jelenleg a hazai kertészet a teljesítőképességének 30-40 százalékát produkálja. A beszélgetésből kiderül, hogy milyen okokra vezethető ez vissza és milyen stratégiát követ a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztálya, hogy ez az arány jelentősen javuljon.
• Az osztályon belül öt alosztály működik, amelyek a kertészeti ágazat öt fontos szegmensét fedik le a zöldségtermesztéstől a gyógynövénytermelésen át a díszkertészetig. Az osztályelnök a szakmai szervezeteket is be kívánta vonni a munkába, ez a különböző specifikus munkacsoportok révén meg is valósul. Az egyes munkacsoportok (pl. hagyma vagy dinnye munkacsoport) az adott termék legégetőbb termelési, feldolgozási, tárolási stb. problémáira keresik a megoldásokat.
• A kertészet szempontjából történelmi lépés az a novemberben a parlament által elfogadott törvény, amely megreformálja, észszerűsíti a sok sebből vérző őstermelői rendszert, a mezőgazdasági családi gazdaságok szabályozását. Jelenlegi formájában a kertészet ugyanis hitelképtelen ágazat, ez kerékkötője a fejlődésnek, az infrastrukturális fejlesztéseknek, a versenyképességnek. Magyarország adottságainak köszönhetően alkalmas arra, hogy Közép-Európa kertészeti centruma legyen.
• A kertészeti osztály jelentős lépéseket tett az edukációs programok terén is. A NAK missziót vállalt fel az egészséges táplálkozás, a zöldség- és gyümölcsfogyasztás serkentése érdekében. A hároméves Európai Friss Kalandok kampánynak mérhető is a sikere.
• A zöldfelület-gazdálkodás a hazai díszkertészek területe kell legyen. Cél, hogy a nagyon magas minőségű magyar díszfaiskolából telepítsünk, ne külföldről hozzunk termékeket, amiket kétévente cserélni kell, mert nem bírják a klímát.
• A gyógynövényeknél elkezdődött a termelt gyógynövények irányába elmozdulás, mert a jelenlegi gyógynövénymennyiség 70 százaléka gyűjtött, ami több szempontból kockázatos.
• A gyümölcstermelés kieső éve volt az idei az időjárási anomáliák és a vírushelyzet miatt. Az ágazat hosszú távú stabilitása szempontjából fontos a hazai szükségletek minél nagyobb arányú belső kiszolgálása, valamint a piaci nyitás lehetősége. Utóbbi esetében nagyobb potenciál van a feldolgozott termékekben, mint a frissekben – ez az egyik fő csapásirány.
Forrás: NAK
Címkék: kertészet, fejlesztés, zöldségtermesztés, gyógynövénytermesztés, díszkertészet
16 éveseket még nem kellene traktorkormány mögé ültetni – vita ...

Bajban lehetnek a vetőburgonya termesztők

Bőven terem a dinnye, jelenleg 115 forint kilója a földről eladva ...

Hoppá: ez most a legnépszerűbb mezőgépmárka a németeknél

Dúl a vihar az AÖP programban felhasznált növény- és ...

Sárgarozsda és kalászfuzáriózis: fertőzési vészhelyzet a ...

Kalászfuzáriózis és sárgarozsda fertőzésének fokozott ...

Milyen az igazi, hamisítatlan mádi bor?

A kalászfuzáriózis elleni védekezésről
