
Aki nem szereti, azt nem rázza meg: nem lesz elég rooibos
Hírek - 2020.09.27
Szereti a rooibos teát? Ha igen, akkor van egy jó hírünk: csaknem harmadára zuhant a Dél-Afrikában termelt alapanyag ára, így alighanem olcsóbbá válik majd a végtermék is.
Az utóbbi években Magyarországon is elterjedtek a rooibos teák, amelyek íze megosztja a fogyasztókat: van, akinek „bejön”, mások viszont túlságosan émelyítőnek tartják. A magyarul vörös fokföldirekettyének nevezett cserje Dél-Afrikában honos, és a helybéliek már a 18. század óta kortyolgatják a belőle készült nedűt szomjoltó, élénkítő hatása miatt (bár esténként állítólag az elalvásban is segít).
A rooibos nem teacserje, és a bokornak nemcsak a levelét, de akár a kérgét is megszárítják, összezúzzák, majd fermentálják, hogy jellegzetes vörös színű lét kapjanak a forró vízben áztatása során. Idén a dél-afrikai termelőknek nincs könnyű évük, hiszen míg 2018-ban 67 randot (nagyjából 1200 forintot) kaptak egy kilogramm alapanyagért, addig mostanra a felvásárlási ár 25 rand (450 forint) közelébe csökkent. A készletek a világkereskedelem akadozása miatt felhalmozódtak, amit a kereslet nem tudott követni, ez okozta a hirtelen zuhanást.
Az árak 2015 óta dinamikusan emelkedtek, 2017-ben pedig megugrottak, abban az évben ugyanis komoly szárazság sújtotta a dél-afrikai térséget. 2018-ban csupán 12,5 ezer tonna rooibost tudtak betakarítani, így két éve az alapanyag felvásárlási ára sohasem látott csúcsot ért el (ez volt az a bizonyos 67 rand/kg). Mindez természetesen arra biztatta a termelőket, hogy nagyobb területen ültessenek cserjéket, és a kedvező időjárási körülményekkel karöltve mindez 21, illetve 20 ezer tonnás termést eredményezett tavaly és idén. Ez bőven meghaladja a 16 ezer tonna körül alakuló globális igényt, és a kereslet csökkenését eredményezte a koronavírus-járvány váratlan berobbanása is. Mindez a lehető legrosszabbkor történt, hiszen Dél-Afrika az utóbbi három évben 10 százalékkal növelte exportját, és lassan már több rooibost adott el külföldre, mint belföldi fogyasztásra.
Fotó: utz.org

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...