Méhpusztulás volt, van – lesz?
Tóth Péter szerint az elhullás okait két csoportra lehet osztani
A világ számos pontján már megtapasztalt méhpusztulás 2018-ban hazánkban is keményen sújtotta a méhészeteket, ráirányítva a figyelmet a természetes beporzók veszélyeztetettségére. A méhpusztulás okainak feltárása, a további károk megelőzése, a méhek védelme nem csupán a méhészek ügye, hanem össztársadalmi érdek.
Mit lehet tudni a tavalyi tömeges méhpusztulásról, a vizsgálatokról, mi a helyzet ebben az évben, hogyan látja a témát a méhésztársadalom? Erről kérdeztük a nyár végén az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal illetékeseit. Az OMME részéről Tóth Péter szaktanácsadó, elnökségi tag írásban válaszolt lapunk kérdéseire.
Még tartanak a vizsgálatok
– Milyennek látják a méhpusztulás-bejelentési lehetőségeket? A keletkezett károk érvényesítése, a kártérítés, illetve a felelősségre vonás tekintetében mi a helyzet?
– A méhpusztulás-bejelentési lehetőségek az Agrárminisztérium által biztosított zöld telefonszámszám bevezetésével némiképp könnyebbé váltak. Ugyanakkor a méhmérgezések gyanúja esetén a méhésztársnak a zöld számon történő bejelentésén kívül mindenképpen a megyei kormányhivatalnak is jeleznie kell a problémát.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: AgrárUnió
Tags: méh, méz, méhpusztulás