
Flavo Plant: természetes védelem
Növényvédelem - 2019.03.02
Standardizált hatóanyagai új kort nyitnak a növénykondicionálásban Számos fórumon olvashatunk növényvédő szerek, illetve hatóanyagok kivonásáról. Elsősorban ennek okán egyre nagyobb kihívás termesztett növényeink hatékony védelme.
Jó hír, hogy van egy növénykondicionáló szer, amely – számos kultúrában, széles körben használt hatóanyagokkal összehasonlítva – kiállta a próbát. Eredményeink alapján bátran mondható, hogy az Arravis Kft. által forgalmazott Flavo Plant jól használható eleme lesz az elkövetkező évek „újragondolt” növényvédelmi eszköztárának.
A Flavo Plant öt növény kivonatából készült, a baktericid és fungicid hatóanyag-komponensekre standardizált, hatástartammal és hatásspektrummal rendelkező, magas flavonoidtartalmú növénykondicionáló. A flavonoidok mint a növények másodlagos anyagcseretermékei több ponton segítik a fiziológiás folyamatokat. Központi szerepet játszanak növényeink stressztűrésében, az oxidáns-antioxidáns rendszer működésében. Részt vesznek továbbá a növények anyagcsere-folyamataiban. Hatékony komplexképzőként nagy szerepet játszanak a tápanyagok felvételében, mozgásában. Mindezeken túl aktív védelmi funkciót látnak el a fitopatogén ágensekkel szemben.
A Flavo Plant előállításánál elsősorban a flavonoidok immunológiai szerepére fókuszáltunk. A fejlesztés során – több kihívás mellett – alapvető feladat volt a biológiailag aktív gomba- és baktériumölő hatóanyagok állandó szinten tartása a készítmény minden gyártási tételében. A Flavo Plant standardizált növényihatóanyag-tartalmú, és ami legalább olyan fontos, hő- és fotostabil, azaz hatástartammal rendelkező készítmény!
Kísérletekben bizonyított hatás
A teljesség igénye nélkül:
• Őszi búzában 2017-ben Mezőcsáton erős sárgarozsda-fertőzésnél a tábla egyik felét epoxikonazol+fenpropimorf hatóanyagú készítménnyel, a másik felét Flavo Planttal kezeltük. A Flavo Plant a kémiai kontrollal megegyező eradikatív hatást mutatott. A Flavo Planttal kezelt táblarészen lisztharmattünetek az üzemi kontrollhoz képest egy héttel később jelentkeztek. 2017-ben Magyarnádoron fuzáriumos szemfertőzés megelőzésében kezeletlen kontroll mellett generikus tebukonazollal, vetettük össze a Flavo Plantot 1 l/ha dózisban. A Flavo Plant 1,5%-kal maradt el a tebukonazol mögött, és 98,5%-os gátlást mutatott a kezeletlen kontrollhoz képest.
• Őszi káposztarepcében 2018-ban Tiszalökön alternária és szklerotínia jelentkezett. A kezeletlen kontrollhoz képest a Flavo Planttal kezelt táblarészen az alternáriafertőzés mértéke 20,2%, míg a szklerotíniafertőzés mértéke csupán 11,8% volt.
• Napraforgóban 2018-ban Szajolban prokloráz hatóanyagú szerrel mértük össze a Flavo Plant hatását, kezeletlen kontroll mellett. A táblában szintén alternária- és szklerotíniafertőzés alakult ki. A kezeletlen kontrollhoz képest a proklorázzal kezelt táblarészen 84,3% volt az alternária-, 25% a szklerotíniafertőzés mértéke. Ezzel szemben a Flavo Plant 2 l/ha dózisa az alternáriafertőzés mértékét 76,5%-ra, a szklerotínia előfordulását 0%-ra csökkentette, de az 1 l/ha-os dózis gátló hatása sem maradt el sokkal a szintetikus készítményé mögött.
• Meggyben 2017-ben Nagykállóban generikus tebukonazol hatóanyagú készítménnyel történt az összemérés kezeletlen kontroll mellett. Termés monília- és antraknózisgátlása tekintetében a Flavo Plant 1 l/ha dózisa megközelítette a szintetikus készítmény hatását. A kezeletlen kontrollhoz képest mért moníliafertőzés mértéke 7 nappal a betakarítást követően tebukonazol esetében a 37,1%, Flavo Plant esetében 43,5% volt. Antraknózis tekintetében a különbség még ennél is kisebb volt, Szintén 7 nappal a betakarítás után tebukonazol esetében 27,7% a Flavo Plant esetében 33,6% volt a fertőzés mértéke, egyértelműen igazolva a készítmény gombákkal szemben mutatott tartós gátló hatását.
A felsoroltakhoz hasonlóan komoly eredmények születtek más kultúrában, így zöldséghajtatásban, almában, szőlőben, bogyós gyümölcsűekben is. Az utóbbiak esetében tapasztalt nagymértékű szürkepenészgátlás külön kiemelendő.
Nincs kockázat
A Flavo Plant használatát önállóan vagy szerkombinációban ajánljuk a fertőzések szempontjából érzékeny időszakokban vagy azok előtt. Zöldség- és gyümölcskultúrákban hatóanyag-visszamaradás kockázata nélkül végezhetünk még a betakarítást megelőzően is védekezéseket, mivel nincs élelmezés- és munkaegészségügyi várakozási idő. Növényen a tapadása rendkívül jó, tapadásfokozó vagy egyéb adjuváns használata nem szükséges. Kísérletekkel igazolt, hogy a készítmény önállóan kapcsolatba lép a levél viaszrétegével, abba beoldja magát, illetve a kombinációban használt szereket, és a hatása több hétig megmarad.
A növényi kivonatok megbízható felhasználásának jelenleg is gátja hatóanyagaik standardizáltságának hiánya. Ne elégedjen meg bizonytalan megoldásokkal! Tegye hatékonyabbá technológiáját a Flavo Plant alkalmazásával! Termelési viszonyaihoz optimalizált technológiai ajánlás érdekében, kérem, keresse kollégáinkat.
Dankó Róbert növényvédelmi szakmérnök, robert@arravis.hu, +36 30 228 74 35,
Szőke Tamás agrármérnök,
tamas@arravis. hu, 30/944 95 52
Gombos Gergely kertészmérnök
gergo@arravis.hu, +36 30 785 52 76.

A műtrágya-értékesítés alakulása 2023 első három ...

Fontos kihívások várnak a növényorvosokra

Hírek, információk a szántóföldről - Védekezési lehetőségek a ...

Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei ...

AGROmashEXPO 2024. január 24-27. Részletes ismertető

Végkiárusítással egybekötött Black Friday Genezis Műtrágya ...

KMNP – Véget ért a legeltetési szezon, zajlik a behajtás, ...

Hírek, információk a szántóföldről - A mezei pocok elleni ...

Trágyaszórók a Fliegltől: megrakva minden földi jóval

Jövő évi vetési tervek – életbe lépő új vetésváltási és ...