
Miért vessünk fémzárolt vetőmagot?
Növénytermesztés - 2019.09.13
A termés minőségében és mennyiségében is megtérül a befektetés Első ránézésre drágább lehet, ha egy gazda minden évben minősített, fémzárolt vetőmagot vásárol, ezért ezt sokan megkerülik, és éveken keresztül inkább a saját termésüket vetik újra. Ha azonban jobban belegondolunk, egyáltalán nem biztos, hogy ez az olcsóbb megoldás, hiszen az éveken át történő újravetés számos veszélyt rejteget, a termés minőségének romlásától kezdve a gyomok és a különféle kórokozók megjelenéséig.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
A nem fémzárolt, az árutermesztésből meghagyott és visszavetett mag használata többlet-munkaráfordítást és minőségvesztést, az ismeretlen vetőmagminőség okozta megnövelt magmennyiség miatt pedig többletköltséget jelent. A visszavetett magban előforduló kórokozók és gyommagvak miatt ezenkívül megemelkedett növényvédelmi kockázat és további pluszköltségek jelentkeznek – figyelmeztetett már 2017-es közleményében is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A hivatal kiemelte: a kalászos fajoknál a 2000-es évek közepéig nem volt probléma a fémzárolt vetőmagok alkalmazásával, 2013 őszére azonban az őszi búza vetőmag-felújítási aránya már alig érte el a 25 százalékot. Csehországban ugyanez az arány 62 százalék, Franciaországban és Nagy-Britanniában 55 százalék, Olaszországban pedig 50 százalék volt. A csökkenés egyik lehetséges oka, hogy az Európai Unióba történő 2004-es belépéskor megszűnt a 40 százalékos, vetőmag-felújításhoz kötött támogatási előírás, így a gazdákat már semmi nem motiválta arra, hogy ne az általuk olcsóbbnak gondolt saját vetőmag-visszavetést válasszák. (Ez utóbbi gyakorlat az ajánlások szerint legfeljebb két éven át alkalmazható anélkül, hogy a termésben minőségveszteség lépne fel.)
Szerző: AgrárUnió
Címkék: vetőmag, fémzárolás
A piaci összeomlás érezhető közelségben

Mikrobiológiai készítmények alkalmazása az AÖP-ben

Kihozzuk növényeiből a maximumot!

Külföldön is nagy a kereslet a prémium magyar őrölt ...

Műtrágya nélkül indítjuk el a kalászosokat!?

Az új precíziós pályázat megjelenésére várnak a gazdák

Városi erdők a forróság ellen

Hírek, információk a szántóföldről - Hozamapasztó gabona ...

HORSCH újdonságok a 2023-as Agritechnica kiállításra

Megfelelő idén a kukorica- és a napraforgótermés