Mit figyel az új uniós megfigyelőközpont?
Hírek - 2024.04.10
A belga uniós elnökség több intézkedéssel és javaslatcsomaggal reagált a gazdák Brüsszelből induló, majd Európa több városában megmozdulásokat hozó tüntetéssorozatára. Egyik ilyen lépés a közös agrárpolitika egyszerűsítése keretében most létrehozandó uniós megfigyelőközpont, amely a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban elfoglalt pozíciójának megerősítését szolgálja.
Az Európai Bizottság márciusban a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban való megerősítését célzó ötletcsomagot mutatott be az EU-tagállamokkal együttműködve, amelyben választ kíván adni azokra a tüntetések során is elhangzott termelői követelésekre, hogy a mezőgazdasági dolgozók méltányosabb bért és jövedelmet kapjanak a munkájukért.
Az EU gazdálkodóira nehezedő adminisztratív terhek enyhítése érdekében az Európai Bizottság nemrég a közös agrárpolitika (KAP) egyes rendelkezéseinek felülvizsgálatát, és azok egyszerűsítését javasolta, amellyel csökkennének a gazdálkodókra nehezedő adminisztratív terhek, illetve nagyobb rugalmasságot biztosítana számukra bizonyos környezetvédelmi feltételek betartásában.
Ennek az egyszerűsítési folyamatnak a részeként a Bizottság pályázatot hirdetett egy ún. EU Agrár-élelmiszerlánc Megfigyelőközpont (AFCO) létrehozására. Az új szervezet vizsgálná pl. a termelési költségeket, az árrést és a kereskedelmi gyakorlatokat, ezzel erősítené a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban elfoglalt pozícióját, illetve a lánc összes szereplője közötti bizalmat. Az AFCO célja az is, hogy átláthatóbbá tegye az árakat, a költségek szerkezetét, valamint az árrések és a hozzáadott érték elosztását az ellátási láncban, természetesen a titoktartási és a versenyszabályok tiszteletben tartása mellett.
A Megfigyelőközpont munkája támogatja a költségek szerkezetének, valamint az árrések és a hozzáadott érték eloszlásának felmérésére és nyomon követésére szolgáló módszerek kidolgozását az élelmiszer-ellátási lánc mentén.
A Megfigyelőközpont legfeljebb 80 tagot tömörít majd: a mezőgazdaságért, halászatért és akvakultúráért vagy az élelmiszer-ellátási láncért felelős nemzeti hatóságokat, valamint a lánc különböző szakaszaiban érdekelt feleket képviselő szervezeteket, így gazdálkodókat, alapanyag termelőket, az élelmiszeripari, kereskedelmi és logisztikai szereplőket. A Megfigyelőközpont első ülését várhatóan 2024 júliusában tartja.
Ezenkívül ősszel az EU végrehajtó testülete új szabályok bevezetését tervezi, hogy biztosítsa a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló EU-irányelv határokon átnyúló érvényesülését, amely megtiltaná (nagy)kereskedők gazdálkodókkal szembeni bizonyos visszaélésszerű magatartásait. A további intézkedések azokat a multinacionális élelmiszer- és kiskereskedelmi vállalatokat céloznák meg, amelyek megkerülik a tisztességtelen gyakorlatokra vonatkozó jogszabályokat.
A javaslatok pozitív visszhangot váltottak ki a gazdálkodói csoportok körében, a Copa-Cogeca, az EU legbefolyásosabb mezőgazdasági lobbiszervezet is üdvözölte az intézkedéseket, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy további lépéseket kell tenni az élelmiszerlánc átlátható működésének növelésére és az adminisztratív terhek csökkentésére.
Címkék: élelmiszer, élelmiszer-ellátási láncKiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása