Rendelet a Nemzeti KAP-hálózatról
Hírek - 2024.01.27
A KAP-hálózat Vidék- és térségfejlesztési Támogató Egységének feladatait a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. látja el – derül ki az agrárminiszternek a Nemzeti KAP-hálózatról szóló rendeletéből. A hálózat részeként működő Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat állandó titkársági feladatai is a társaságnál maradnak – adta hírül honlapján január 24-én a Herman Ottó Intézet.
A 2023-tól kezdődő időszakban Magyarországon a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP) alapján Nemzeti KAP-hálózat működik, amelynek részei:
– Vidék- és térségfejlesztési Támogató Egység
– Innovációt és Digitalizációt Támogató Egység
– Zöld Támogató Egység, valamint
– Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat
A KAP-hálózat tevékenységét az Irányító Hatóság határozza meg, forráskeretét a KAP Stratégiai Terv Technikai Segítségnyújtás keretéből kell biztosítania.
Kiemelt szerep a LEADER-program végrehajtásában
A Vidék- és térségfejlesztési Támogató Egység feladatainak ellátásával az agrárminiszter a 1/2024. (I.19.) AM rendelet szerint a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-t bízza meg. Feladatkörébe tartozik a KAP Stratégiai Terv megvalósításának időszakában továbbra is a vidék- és térségfejlesztési tevékenységek, projektek megvalósításának támogatása.
Kiemelt szerepük lesz a LEADER-program végrehajtásában, az agrárium generációs megújulását segítő tevékenységekben, az okos falu programban és az együttműködő vidéki közösségek számára történő szakmai segítségnyújtásban.
Az Innovációt és Digitalizációt Támogató Egység feladatait a 601/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet 19. § alapján az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) látja el, míg a Zöld Támogató Egység tevékenységeire a kormányrendelet 18.§ alapján a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamarát (NAK) jelölték ki.
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat továbbra is feladatokat lát el
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 2008-as megalakulása óta a vidékfejlesztésben érintett kormányzati, önkormányzati és társadalmi szervezetek, szakmai testületek, gazdálkodó tevékenységet végző szervezetek információs és együttműködési hálózatba szervezése, és tevékenységük összehangolása a vidék társadalmi-gazdasági fejlődése, a felzárkóztatás, valamint a támogatási források hatékony felhasználása érdekében, továbbá az MNVH szolgáltatásainak széles körben történő hozzáférhetővé tétele érdekében dolgozik. Ezen feladatát a 11/2016. (IV. 21.) MvM rendelet határozza meg.
Jelenleg hazánkban a KAP Stratégiai Terv megvalósításával egyidejűleg folyamatban van a Vidékfejlesztési Program megvalósítása is, amelyben a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) továbbra is feladatokat lát el, így az MNVH továbbra is működik a Nemzeti KAP-hálózat részeként a Vidékfejlesztési Program zárásáig.
(Forrás: Magyar Közlöny, Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.)
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell