Fontos változások a növény-egészségügyi bejelentések kapcsán
Hírek - 2024.01.10
Módosult az április 30-ig szükséges növény-egészségügyi bejelentések formanyomtatványa – adta hírül honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A vonatkozó rendelet (A növényegészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001. (I.17.) FVM rendelet) alapján a termelőknek bejelentési kötelezettségük van a növényegészségügyi vizsgálatokra vonatkozóan.
Új űrlap
A vizsgálathoz kapcsolódó Bejelentési űrlap tartalma megváltozott, számos pontja ugyanis kiegészült az (EU) 2016/2031 rendelet alapján. A továbbiakban az illetékes vármegyei kormányhivatalokhoz már az új űrlap benyújtása lesz szükséges. Az új Nyilvántartásba Vételi/Adategyeztetési Űrlap letölthető a Nébih Növényegészségügy aloldaláról.
Ellenőrzés legalább évente egyszer
A vármegyei növényvédelmi felügyelők a növényegészségügyi ellenőrzéseket a vizsgált növényen előforduló károsítók felderítésére legalkalmasabb időszakban, legalább évente egy alkalommal végzik, amelyről hatósági jegyzőkönyvet állítanak ki. A vizsgálati dokumentumok visszavonásig vagy a következő szemléig, a tárgyévi vegetációs időszakra érvényesek.
A kérelmet, valamint a bejelentést továbbra sem szükséges papíralapon benyújtani, hanem ügyfélkapun keresztül vagy emailben is eljuttatható a vármegyei kormányhivatalokhoz.
Bejelentés-kötelezett károsítók
A rendelet alapján az adatszolgáltatási, nyilvántartási és nyilvántartásba vételi kötelezettséget elmulasztó termelőre 15.000–1.000000 Ft-os növényvédelmi bírság szabható ki. (194/2008. (VII. 31.) Kormány rendelet)A rendelet 1. és 2. melléklete tartalmazza továbbá a bejelentés-kötelezett károsítók körét is. A Nébih kéri a termelőket, hogy amennyiben nem-honos károsítókat, vagy az általuk okozott tüneteket észlelnek, jelentsék azt az illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályán.
A bejelentés-kötelezett károsítók listája elérhető a Nébih honlapján.
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...
Az őszi búza alaptrágyázása
Ötvenkét őszibúza-fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a ...
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Hiába az árvíz az úr, biztonságban a főváros ivóvize
Szakszerű tarlóápolás előnyei
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen