Madárinfluenza – már Békés vármegyében, Orosháza külterületén is megjelent
Hírek - 2023.11.21
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki egy Békés vármegyei baromfitelepen vett mintából. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. A biológiai biztonsági előírások teljes körű és nagyfokú betartása elengedhetetlen az ország teljes területén.
Tömőludakat tartó telepen mutatták ki
A vírus ezúttal Békés vármegyében, egy nagyságrendileg 7400 tömőludat tartó, Orosháza külterületén található baromfitelepen jelent meg – adta hírül november 20-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. – Az állomány tünetmentes volt, a Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát a szállítás előtti tamponmintákból mutatta ki.
A hatósági előírásoknak megfelelően az érintett állomány felszámolásával egyidőben megkezdődött az okokat feltáró járványügyi nyomozás is, továbbá a szakemberek a gazdaság körül kijelölték a
A vírus terjedése elleni védekezés leghatékonyabb módja továbbra is a járványvédelmi előírások körültekintő, alapos és konzekvens betartása. A vadon élő madarak vonulása nagymértékű kockázatot jelent a vírus baromfitelepekre történő bejutását illetően. Hazánkban a baromfik kötelező zártan tartása egyelőre csak a magas kockázatú vármegyékben kötelező, a fedetten etetés és itatás, valamint a takarmány és az alom zárt helyen történő tárolása viszont az ország egész területén előírás.
Általános kérdések a madárinfluenzáról
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján ezzel a címmel olvasható egy fontos tájékoztató a madárinfluenzáról. (https://portal.nebih.gov.hu/gyik/allat/gyakran-ismetelt-kerdesek/madarinfluenza) Ebből való a következő, néhány gyakori kérdést kiemelő összeállítás.
A madárinfluenza házi- és vadon élő madarak betegsége. A kórokozó influenza vírus változékonysága miatt kialakulhat a vírusnak olyan változata, mely embereket is képes megbetegíteni. Európában azonban ennek csekély az esélye az állatokkal való szoros kontaktust kerülő állattartási gyakorlat és a baromfiból származó termékek fogyasztási szokásai miatt.
Mi okozza? A madárinfluenza vírusa az Orthomyxo vírusok családjába tartozik, azon belül is az A típusba. A madárinfluenza vírustörzsek megbetegítő képességük alapján két nagy csoportba (alacsony és magas patogenitású) sorolhatóak. A vírus, hasonlóan a többi influenzavírushoz, genetikailag változékony, a felületén lévő fehérjekomponensek (H és N antigének) különböző módon variálódhatnak, a legerősebb megbetegítő képessége a H5 és H7 altípusoknak van. A tünetek sokfélesége, bizonyos esetekben jellegtelensége miatt a betegség megállapításához speciális, a vírust vagy annak töredékeit kimutató laboratóriumi vizsgálatokra van szükség.
Milyen tünetei vannak a madárinfluenzának? Vadmadarak sokszor tünetmentesek maradnak, a házi madarak esetében a klinikai tünetek különfélék lehetnek: függenek a vírus megbetegítő képességétől, a madár fajától, korától, meglévő betegségeitől, tartási körülményeiktől. Kezdeti tünet lehet az étvágytalanság, a folyadékfelvétel csökkenése és a viszonylag kismértékű elhullás. Más esetben hirtelen, akár előzetes tünetek nélküli, vagy általános tüneteket követő (bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat) magas elhullási arány tapasztalható. A betegség jele lehet a tojástermelés vagy a testtömeg gyarapodás csökkenése is.
Meddig él a vírus a környezetben? Napokig, ürülékben hetekig.
Elpusztítja a hideg a vírust? Nem, a vírus jól érzi magát alacsony hőmérsékleten.
Hogyan lehet megelőzni? A rövidebb távú terjedést az állatok zárt tartásával. Ebbe beletartozik a takarmány és szalma zárt tárolása valamint az is, hogy az ólba KIZÁRÓLAG a cipő talpának és a kéznek a fertőtlenítése után lépünk. A telepi ruházatot SEHOL máshol nem szabad használni. Szeles időben különösen figyelni kell rá, hogy az állomány be legyen zárva, hogy a levegőben repülő tollpihékkel, porral ne érintkezhessen. Ezt a szél hozhatja többszáz méterre lévő fertőzött telepről is.
A községek közti terjedést a telepre bejövő emberek és járművek mozgásának korlátozásával. Csak az léphet be a telepre, akinek feltétlenül muszáj, vagyis takarmányszállító, rakodóbrigád, integrátor képviselője, állatorvos. Ezeket a járműveket belépés és kilépés előtt fertőtleníteni kell, az emberektől meg kell követelni a védőruházat használatát.
Az eszközöket nem szabad más telepen használni, mint ahová tartoznak, nem szabad kölcsönadni azokat más baromfitelepre, bérmunkát végezni velük más telepen. Ha ez nem kerülhető el, akkor a telepre történő visszaszállítás előtt fertőtleníteni kell azokat a járművekhez hasonlóan.
Forrás: NÉBIH
Címkék: madárinfluenza, nébih, baromfi, libaElmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Árvakelés az őszi vetésekben
Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...