Több fát a nagyvárosokba! A városi parkok javítják a levegő minőségét és élhetőbbé teszik a környezetet
Hírek - 2023.10.01
Nem csak az erdőterületek növelése érdekében van szükség még több fára, a fák, cserjék telepítésére városi környezetben is nagy szükség lenne. A parkok, fasorok komoly hatással vannak a nagyvárosok klímájára: amellett, hogy segítenek megtisztítani a levegőt, az ott élők mindennapi komfortérzetét is javítják.
Gazdasági haszonnal is járnak
Csodákra képesek a városi környezetben a fák: jelenlétükkel javítják az ott élők közérzetét, részt vesznek a hőszabályozásban, megkötik a levegőt szennyező gázokat (szén-monoxid, nitrogén oxidok, ózon, kén oxidok), de lombjukkal a finom szemcsés szennyező anyagot is felfogják. Egy idősebb fa évente megközelítőleg
Mérsékli a „városi hősziget-hatást”
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint függetlenül attól, hogy a városi zöldfelület természetes vagy mesterséges eredetű, a növények többféle ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak a városban élőknek. Amellett, hogy szebbé teszik a városképet, csökkentik az emberi jelenlét negatív hatásait és hozzájárulnak a környezet minőségének javításához is.
Nagyvárosi környezetben a falfelületek a környező, beépítetlen területekkel összehasonlítva 1-
A növényzet párologtatással és árnyékolással mérsékli a városi hőszigetek hatását. A fák és a növényzet csökkentik a felszín és a levegő hőmérsékletét azáltal, hogy árnyékot adnak. A naposabb évszakokban a városi fák levelei, hajtásai csak a napsugárzás 10-30 százalékát engedik át a lombkorona alatti területre. Ennek köszönhetően az árnyékolt felületek 6-
Hűtőhatás 120 méteres körzetben
A kedvezőbb hőmérsékleti viszonyokat ráadásul nem csak a fák alatt hűsölők élvezhetik. A zöldfelületek hűtőhatása 120 méteres körzetben figyelhető meg, ugyanakkor vannak olyan tanulmányok is, amelyek szerint e hűtőhatás akár a parkok 240-260 méteres körzetében is kimutatható.
A városi zöldövezetek klímára gyakorolt hatását tekintve az sem mellékes, hogy milyen a park formája. Az elnyújtott alakú zöldfelületek nagyobb hűtőhatással rendelkeznek, mint egy kompakt park. A parkok tervezésénél ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy a beépített terület miatti magasabb hőmérséklet hatással van a növények életére is, ezért előfordulhat, hogy egyes növények rövidebb, míg mások hosszabb tenyészidővel rendelkeznek városi környezetben.
Fotó: Pixabay
Címkék: erdőVáltozó növényvédelem a változó körülmények között – ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
Hogyan lehet felszabadítani a digitalizációban rejlő ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...