300 ló mutatkozik be ezen a hétvégén a Hortobágyi Lovasnapokon
Hírek - 2023.07.14
Ezen a hétvégén, július 14. és 16. között tartják az 55. Hortobágyi Lovasnapokat, ahol mindenekelőtt a pásztorkultúra múltját, jelenét és a Mátai Ménest mutatják be a rendezők.
Az esemény az elmúlt évtizedekben a térség meghatározó és országhatárokon átívelő ismertségű rendezvényévé nőtte ki magát, melynek legfőbb célja a Hortobágyra jellemző pásztorkultúra múltjának és jelenének, valamint a Mátai Ménes lótenyésztő munkájának, és a ma is használt, működő fogatgyűjteményének megismertetése, népszerűsítése.
Élőzenés méneshajtás
A Hortobágyi Nonprofit Kft. fenntartásában működő Mátai Ménes Magyarország egyik legjelentősebb lótenyésztő központja, az egyik legnagyobb lóállománnyal az országban. A Lovasnapokon 300 ló tudása mutatkozik be. Örök élményt jelent e hatalmas ménes egy részét és az idei csikókat élőzenés méneshajtás során látni a puszta naplementéjében. Pénteken, szombaton és vasárnap délelőtt 9 órától kora estig szemet gyönyörködtető és sokszor meghökkentő lovas programok, bemutatók várják a látogatókat.
Hortobágyi Derby ésa Nagydíj
Több országos lovasverseny zajlik az eseményen, így a Hortobágyi Derby ésa Nagydíj, továbbá országos csikós bajnokság, kombinált fogathajtó verseny, fogathajtó staféta verseny, szimultán fogathajtó verseny és a Dunka Csaba emlékverseny. Nem maradhatnak el a lovas show-k: csikós és pusztaötös bemutatók, huszár és rendőr karüsszel, kaszkadőr lovasok.
A Hortobágyi Vágta idén az esemény vasárnapján várja a látogatókat: a regionális selejtező futam nyertesei az őszi, nagy Nemzeti Vágtán mérhetik össze tudásukat.
„Arra van egy kőhíd rakva”
Szombaton és vasárnap az esemény házigazdája, Gundel Takács Gábor várja a látogatókat a színpadon, a versenyek alatt és az egész területen. A Hortobágyi Lovasnapok egyik kiemelt programja a szombaton 18 órakor kezdődő „Arra van egy kőhíd rakva” címet viselő grandiózus néptánc produkció. Címét egy pásztor anekdotából kapta, mely Béres András néprajzkutató, a Déri Múzeum igazgatója, a Debreceni Népi Együttes alapítója által szerkesztett könyvben található. Ezen az estén a Forgórózsa Táncegyüttes, a Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Hajdú Táncegyüttes és a Debreceni Népi Együttes, továbbá a Hajdúnánási Aranyszalma Néptáncegyüttes 100-150 táncos bevonásával létrejött közös produkcióját láthatja a közönség.
A 2.000 m2-en elterülő gyereklovasfalu forgatagában mindhárom napon Bazsarózsa népi játékok, hatalmas szalmavár, Paprika Jancsi Csúzlizdája és élőszavas népmesemondás várja a kisebbeket.
A programot tradicionális pásztorételek – többek között 400 kg bográcsban elkészített szürkemarha – egészítik ki, és kézműves vásáron kalandozhatnak a hazai, kézzel készült termékek iránt érdeklődő látogatók.
(Forrás: kolcseykozpont.hu)
(Kép forrása: hortobagyilovasnapok.hu)
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...