A MÉZKEVERÉKEK SZÁRMAZÁSÁNAK JELÖLÉSE MAGYAR JAVASLATRA UNIÓS SZINTEN SZIGORODHAT
Hírek - 2023.07.11
A beáramló import méz, olcsó, hamisított méz régóta keseríti a magyar méhészek sorsát, egyre nehezebb a helyzetük. Ideje lenne végre a méz-ügyében rendet tenni Európában.
Az elmúlt években számos alkalommal sürgette Nagy István agrárminiszter a mézről szóló uniós irányelv felülvizsgálatát annak érdekében, hogy a mézkeverékek származásának jelölése során pontosabb információt kelljen biztosítani a fogyasztók számára. Az Európai Bizottság nemrégiben benyújtotta erre vonatkozó javaslatát.
A mézről szóló uniós irányelv értelmében a mézkeverékeken jelenleg elegendő feltüntetni azt, hogy uniós és/vagy harmadik országi eredetű mézek alkotják a terméket. Magyarország, több tagállammal karöltve, már számos alkalommal sürgette ennek a gyakorlatnak a megváltoztatását. Az ilyen felületes információ megtévesztő lehet a főként európai, illetve magyar mézet tartalmazó keveréket kereső fogyasztók számára.
Az Európai Bizottság nemrégiben bemutatta javaslatait a mezőgazdasági termékek forgalmazási előírásainak módosítására, melynek részét képezi a mézről szóló irányelv módosítása is. Ennek értelmében a keverékalkotó mézek származási országait a kis kiszerelések kivételével minden esetben fel kellene sorolni.
A javaslatot most a tagállami kormányok szakértői, valamint az Európai Parlament képviselői vitatják meg. Magyarország a jövőre vonatkozóan azt szeretné elérni a tárgyalások során, hogy a származási országok felsorolása mellett azok arányát is fel kelljen tüntetni százalékos formában, hogy a fogyasztók teljes képet kapjanak a mézkeverékek származásáról. Ezzel az eszközzel is próbáljuk elősegíteni a minőségi magyar méz védelmét, az olcsó, harmadik országból érkező importtal szemben.
Forrás: AM Sajtóiroda
Címkék: méz, méhészek, mézhamisításŐszi repcekártevők
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Gombatoxinok a kukoricában