Együnk csírákat, utolérhetetlen a hatásuk
Hírek - 2023.06.06
Azok, akik számára a zöldségfélék fogyasztása már önmagában is kihívás, bizonyára nem lelkesednek a gondolatért, miszerint tányérukon helyt adjanak kusza levélkéknek, száracskáknak. Milyen rosszul is teszik ezt!
A csírák egészségre gyakorolt hatása ugyanis rendkívül jó, így célszerű, hogy lehetőség szerint minél többet fogyasszunk belőlük. Kezdjük a brokkolival, amelynek csírázási ideje 5-6 nap között van.
A brokkoli csíra ízre kellemes, fűszeres ízű, melyet salátában, szendvicsben, vaj-, sajt- és túrókrémbe keverve is fogyaszthatunk. Bővelkedik antioxidánsokban, valamint káliumtartalma is magas, utóbbi miatt remek vízhajtó és vérnyomáscsökkentő. Javítja az étvágyat, emellett vértisztító, keringésjavító, valamint csont- és látáserősítő hatása is jelentős.
A búza csíra csírázási ideje megközelítőleg 3 nap. Édeskés íze főleg az első 2-3 napban intenzív. Nyersen és párolva is ízletes, tojásételekhez, köretekhez, salátákhoz, levesekhez, joghurtban, túróban és müzliben egyaránt ízletes. Jelentős B-17 vitamin tartalommal rendelkezik, normalizálja az ingadozó vérnyomást, rendben tartja a vércukorszintet, májtisztító, gyulladásgátló, baktériumölő hatású.
A csicseriborsó csírázási ideje 2-3 nap. A csicseriborsó csíra íze, bármilyen meglepő, a friss mogyoró ízére emlékeztet, jelentős vas- és fehérjeforrás. Phasin tartalma miatt, fogyasztás előtt melegíteni kell, vagy párolni. Főként salátakeverékekben, valamint müzlibe, joghurtba és túróba keverve a legízletesebb. Rosttartalma segít az emésztési problémák leküzdésében, antioxidáns tartalma az inzulinszintet szabályozza.
A nyers csicseriborsó, csakúgy, mint a többi hüvelyes, toxin-phasint tartalmaz, amely emészthetetlen. Enyhe mérgezéses eseteket, hányingert, hányást és hasmenést is okozhat. Súlyosabb esetben vérzést a gyomor-bél traktusban, azonban a Phasin kémiailag megváltozik főzéskor és így ártalmatlanná válik.
(Fotó: Jack Yoong/Pixabay)
Címkék: csíra, zöldség, egészségA leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Eredményes növényvédő szer hatóanyagkutatás az ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok